A Duna House első negyedéves országos lakásárindexe nominálértéken 34 pontos növekedés után 345 ponton zárt, míg reálértéken 12 ponttal lett magasabb, mint az előző negyedévben. A fokozott kereslet és az áremelkedés miatt az országos panel- és téglalakások árindexe is mindenkori csúcsra került. A panellakások árindexe 57 pontos ugrást követően 421 ponton áll, reálértéken 191 pontot mutat. A téglalakások árindexe is nagyot nőtt, nominális értelemben jelenleg 280 ponton áll, reálértéken pedig elérte a 127 pontot.
Fotó: Depositphotos
Az első negyedévben a növekvő tranzakciószám, új árrekordok és folyamatos aktivitás jellemezte az ingatlanpiacot. A tranzakciószámok fokozatos emelkedése a tavalyi trenddel ellentétben ezúttal márciusban is kitartott, a hónapra becsült 12 200 adásvétel az előző hónap eredményeit 7 százalékkal haladja meg, az előző év azonos időszakához hasonlítva pedig 10 százalékkal több adásvételt jelent. Az árak meredek emelkedése ugyanakkor már érezhetően visszavetette a keresletet március második felében.
A drágulás miatt a kereslet további csökkenése prognosztizálható a következő hónapokra. A kereslet növekedése 2025 első két hónapjában még kitartott, de a csökkenő értékeket mutató március már egyértelműen trendfordulót jelez.
Budapesten az új építésű lakások átlagos négyzetméterára meghaladta az 1,6 millió forintot, a legdrágább a II. kerület (négyzetméterenként 3 millió forint felett), most először fordul elő, hogy a főváros egyik kerületében sem kínálnak már 1 millió forintos négyzetméterár alatti új lakásokat. A meghirdetett lakások kétharmada pedig ennek ellenére szinte azonnal elkelt.