A magyar gazdaság sikerágazata 2004-ben a Budapesti Értéktőzsde - töretlen és némiképp váratlan növekedésével a régió éllovasává is vált egyben. A Kopint-Datorg Rt. december 9-én tartott idei negyedik konjunktúra-jelentésének bemutatása során kiderült: a pénzügyi egyensúlyhiányok minden szempontból kedvezőtlenek, igaz, nem egy mutató esetében a többi unióssá vált kelet-európai ország is hasonló helyzetben van, mint hazánk. Palócz Éva, a Kopint-Datorg vezérigazgató-helyettese kiemelte, a GDP-t illetően is tapasztalható a növekedési ütem második félévi mérséklődése, bár ami azt illeti, az egész évi adat így is kedvező. Persze összevetve a hasonló pályán haladó többi országgal, már nem mondható elégséges mértékűnek.
Éppen a Kopint-Datorg konjunktúra jelentés megjelenésével azonos időben hozta nyilvánosságra a Központi Statisztikai Hivatal az aktuális GDP-információit, s ebben például korrigálta felhasználásra vonatkozó második negyedévi számait.(Magyarország bruttó hazai terméke 2004 III. negyedévében 3,7 százalékkal, az első három negyedévben pedig 4,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva - tartalmazza a hivatalos jelentés, amelyhez hozzáteszi a KSH: korábban az úgynevezett előállítási oldalról becsülte a GDP-t, mostanra a felhasználás oldali statisztika is elkészült. A fogyasztás növekedési üteme lassult, a beruházásoknál gyorsult a dinamika. Az export bővült, míg az import csökkent a rövid bázisú indexek szerint. A második becslés az elsővel megegyezett a főszámot illetően.) Mindenesetre mind a KSH-s információk, mind a kopintos elemzések arra engednek következtetni, hogy a lakossági fogyasztásra épülő növekedés már a múltra vonatkozik csak.
A konjuntúrajelentés állásfoglalása szerint az eleddig túlzottan óvatos jegybanki kamatcsökkentési politika folyamatosan elmaradt attól, amit várt a piac, következésképp nem mérséklődött az árfolyamra nehezedő nyomás, s az a sáv erős széléhez közel helyezkedett el az elmúlt hónapokban. Legfőképp a középvállalkozói réteg szenvedett emiatt, illetve tapasztalható volt az olcsó import térnyerése, s az export alacsony jövedelmezősége is. Az elmúlt hónapokban is félő volt, hogy a 2003-ashoz hasonló újabb, kisebb pénzügyi krach alakul ki a magas kamatok és a nem mindig kiszámítható befektetői magatartás miatt.
Nem hízelgő megállapítása a Kopint-Datorgnak, hogy az államháztartás GDP-arányos deficitje messze meghaladja az eredetileg tervezett 3,6 százalékot, a jelenlegi 5,1-5,3 százalékos hivatalos előrejelzés is kifejezetten optimista, az 5,5 százalék mondható reálisnak. Azt azonban leszögezi a konjunktúrajelentés, hogy a fiskális deficit nem sajátosan magyar probléma. Az államháztartási deficit - részletezi a jelentés - októberben az egy hónappal korábban módosított 50,7 milliárd forintos előirányzattal szemben csupán 44,4 milliárdot tett ki, és így az első tíz havi 1329 milliárd forintos tényleges deficit elmarad az 1335 milliárdos tervtől. Ami a GDP-t illeti, a Kopint-Datorg az idei második félévi folyamatok folytatódására számít 2005-ben. Az ipari termelés dinamikája kevéssel csökken, az export vélt lassulását nem ellensúlyozza a háztartási fogyasztásnak a bővülő jövedelmek közepette megvalósuló növekedése, s a várt dinamikus beruházási tevékenység sem.
Azzal számolnak a jövő esztendőre, hogy az ideihez hasonló módon nő a GDP, s ugyancsak eléri a 3,9 százalékot. Kis mértékben csökken csak az ipari termelés dinamikája, s 8 százalék lehet. A fogyasztási árindex 4,4 százalékra mérséklődhet.
A konjunktúra intézet fontos körülménynek tartja, hogy a világgazdaságot az ideihez képest alacsonyabb növekedés jellemzi jövőre, s olyan meghatározó országok, mint Kína óvatos "hűtésbe" kezdett, s az eredetileg prognosztizált 9 százalékkal szemben 7-8 százalékos növekedésben gondolkodik. Az Egyesült Államokban a szerényebb növekedést kiegészíti a változatlan kettős deficit. Kifulladni látszik a japán exportboom, Európának továbbra sem tesz jót az erős euró-gyönge dollár kurzus, valamint a kiszámíthatatlannak ígérkező olajár. (Az utóbbi napokban 1,33-1,34 euró/dollár kurzussal volt kénytelen számolni a kontinens.) Az EU-s stabilitási paktum megkapta a második országtól is a pofont, a görögök után az olaszok is némi korrekciót hajtottak végre saját makrogazdasági adataikon.