A pénzügyminiszter ezt csütörtökön Budapesten, a Magyar Európai Üzleti Tanács (angol rövidítéssel HEBC) rendezvényén mondta, ahol bemutatták a HEBC 10. jelentését a magyar gazdaságról, üzleti környezetről. Veres János elmondta: az üzleti környezet javítását szolgálja a közpénzügyi törvény ősszel történő parlamenti megvitatása, várható elfogadása is, amihez reményei szerint részben sikerül megszerezni az ellenzék támogatását is.
Kérdésre válaszolva elmondta: ő is úgy ítéli meg, hogy a forint közelmúltbeli jelentős erősödéséhez igen nehezen alkalmazkodnak a magyar vállalkozások, erről további konzultációk szükségesek. Ennek részeként tárgyalt a kormány a jegybank képviselőivel, illetve az üzleti élet vezető cégeinek, érdekvédelmi szervezeteinek vezetőivel a múlt héten - tette hozzá.
Csak a reform
Veres János szerint Magyarország 2008 nyarára trendfordulóhoz érkezett, miközben a világ más részein az infláció emelkedik, a gazdasági növekedés lassul vagy megtorpant, addig Magyarországon a pénzromlás üteme mérséklődik, és úgy tűnik, beindult a gazdasági növekedés. Kiemelte: személyesen nagyra értékeli azt, hogy a HEBC nyíltan vállalja a magyar gazdasági-társadalmi életről szóló véleményét, kritikáját, nem egyszer tükröt tartva a kormánynak.
A pénzügyminiszter hangsúlyozta, a reformoktól nem fordul vissza a kormány. Magyarország csak a reformok megvalósítása révén tud a fenntartható tartós növekedés pályájára állni - mondta. (Demján Sándor, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség elnöke nyilvános ajánlatot tett a kormánynak: a takarékszövetkezetek 700 milliárd forintnyi szabad pénzeszközeiből több részre bontva egy 400-500 milliárd forintos fix alapot hoznak létre.)
Éles kritikát kapott az adórendszer
A HEBC 10. jelentése szerint Magyarországon igen nehéz a stabilitás és a kiszámíthatóság hiánya miatt a külföldi cégeknek hosszú távú üzleti terveket, megbízható prognózisokat készíteni.
A kiszámíthatóságra vagy annak hiányára vonatkozó megállapítások a forint árfolyamára is igazak a HEBC szerint. A jelentés ugyanis kiemeli, hogy az ország túl kicsi és túl érzékeny a spekulációra. Az euró bevezetésével azonban elmúlna a veszély, hogy "az ország stabilitását spekulációval tönkre lehessen tenni". Kockázatot jelent a forint árfolyama számára a globális környezet is, a nemzetközi pénzügyi sokkok, amelyek nem állnak meg az országhatáron.
A HEBC tanulmányának készítői éles kritikával illették a magyarországi adórendszert is, annak egyszerűsítését, a közterhek mérséklését várják a kormányzattól már csak amiatt is, hogy az ország versenyképessége erősödjék a közép-kelet-európai régiós országokkal összehasonlítva. (Érdemi adó- és járulékcsökkentést tervez a kormány 2009-től - közölte korábban Veres János.)