Az elmúlt hetekben hol beszakadt, hol pedig visszaerősödött a forint, amit főleg olyan hazai események mozgattak, mint a benzinárstop eltörlése, az inflációs adatok napvilágra kerülése vagy a jegybankelnöki kritika. Sokan szabadulnának forint megtakarításaiktól és cserélnék le kiszámíthatóbb euró alapúra. Amikor ennyire volatilis a piac akkor azonban legtöbbször nem az összetett nemzetközi pénzpiaci vagy a hazai gazdaság mikró és makró elemzések segítenek, hanem a józan paraszti ész – tanácsolják az InwestMentors privát bankárai.
Itt az idő, most vagy soha?
Azok számára, akik forintban megtakarítással is rendelkeznek, állandó dilemmát jelent a kérdés, hogy meddig érdemes megtakarított forintjaikat euróra átváltani.
A mérleg mindkét oldalán félelemmel átitatott forgatókönyvek állnak. Az egyik szerint a kockázatot az jelenti, ha erősödni fog a forint és ha pl. 420 forintért vásárol, veszteség érheti, ha 410-ig visszacsorog az árfolyam. Ők mondják azt, hogy „túl drága" már az euró, „ennyiért nem ér meg venni", „megvárom, amíg újra 400...350...300 Ft lesz" A másik oldal elsősorban nem a váltási árfolyamra, hanem magára a forintra és vele szorosan összefüggően a hazai gazdaságra tekint kockázatként. Ők attól tartanak, hogy a „ez még csak a kezdet", „elviszi az infláció a forint értékét".
- Nyugodtan állíthatjuk, hogy szinte óránként jelennek meg olyan hírek, amik pozitív vagy éppen negatív irányba billenthetnek el bennünket. A magyarok többsége azonban nem politika vagy makrogazdasági elemző, ezért érdemes a mélyreható hírelemzés helyett földhözragadtabb és egyszerűbb módszereket választani a döntés előtt – tanácsolja Tátrai Csaba privát bankár.