Végre jönnek a jó hírek! Nem a forintnak persze...

Áprilisban 0,5 százalékkal nőtt Németországban a kiskereskedelmi forgalom márciushoz képest, a márciusi, 0,4 százalékos havi visszaesés után. Japánban pedig áprilisban második hónapja nőtt az ipar termelése az előző hónaphoz viszonyítva, miután előzőleg öt hónapon át csökkent hónapról hónapra. A kelet-európai valutákra viszont nehezebb időszak vár.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ború a forint-, zlotyi- és koronapiacon
Pénteken tovább gyengülhet a forint, együtt a többi térségi valutával, mert a nemzetközi befektetői lelkesedés az utóbbi időben alábbhagyni látszik, írta elemzők véleményét idézve a Dow Jones reggel. A piacokon változatlan a meggyőződés, hogy a világválság előbb-utóbb elmúlik, de a május közepéig tartott optimizmus elmúlt, mind több az óvatosságra intő vélemény arról, hogy a fellendülés inkább utóbb várható, semmint előbb.
A közép-kelet-európai valuták számára sok függ pénteken  megjelenő, első negyedévi lengyel GDP-adattól: vajon sikerült-e kiküzdenie a lengyel gazdaságnak még valamicske növekedést, vagy a többiekhez hasonlóan visszaesésre váltott. Az elemzők kisebbsége visszaesést vár Lengyelországban is. További kérdés, folytatja-e a lengyel kormány az EU strukturális alapjából érkező pénzek zlotyra váltását, ami segítene az árfolyamnak.
A kereskedők szerint a kormány csütörtökön beavatkozott a zloty védelmében, és ez némi támogatást adott. A forint múlt héten négyhavi csúcsra erősödött, de a lendületet már  múlt csütörtökön megtörte, hogy a nemzetközi hangulat rosszra fordult, miután az amerikai Fed rontotta az amerikai és világgazdasági előrejelzéseit.

Felkel a nap?

A japán ipar termelésének értéke áprilisban 5,2 százalékkal haladta meg a márciusit, ez több mint ötven éve a legnagyobb növekedés havi összehasonlításban, közölték a japán gazdasági, kereskedelmi és ipari minisztériumban pénteken. Az elemzők csak 3,2 százalékos többletet vártak. Márciusban 1,6 százalékkal nőtt, februárban 6,1 százalékkal csökkent, januárban 10,8 százalékkal csökkent a termelés az előző hónaphoz képest, ez utóbbi minden idők legnagyobb visszaesése volt havi egymásutánban.

A minisztérium által kérdezett iparvállalatok előzetesen átlagosan 8,8 százalékos termelésnövekedést jeleztek most májusról, és további 2,7 százalékos havi javulást várnak júniusban. Az egy évvel korábbihoz képest az ipari termelés visszaesése 31,2 százalékra csökkent áprilisban a márciusi, 34,2 százalékos mínuszról. Sem a piacokat, sem az elemzőket nem lelkesítette túlságosan a friss adatsor. Egybevetve szintén pénteken megjelent más adatokkal - Japánban a lakossági fogyasztás áprilisban 1,3 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, a munkanélküliség 5,0 százalékra, öt és féléves csúcsra emelkedett, és 0,1 százalékos tizenkét havi ütemben folytatódott a defláció -, az ipari termelés növekedése, illetve az éves visszaesés enyhülése egyelőre főleg a raktárkészletek feltöltését jelzi, az export javulásának reményében, miközben hazai keresletnövekedés még nem érezhető, mondják. Az exportreményeket a külföldi kormányok, köztük főleg a kínai kormány gazdaság- és fogyasztásösztönző programjai táplálják, de ezek a programok egy év alatt kifutnak, és ha nem lesznek új költségvetési programok világszerte, akkor a japán ipar a legjobb esetben hosszú stagnálásra lesz ítélve.

Exportremények

Japán exportja áprilisban 39,1 százalékkal maradt el a tavaly áprilisitól, jelentette a japán kormány szerdán. A visszaesés elmaradt mind a márciusi, mínusz 45,5 százalékos éves ütemtől, mind a piaci előrejelzések mínusz 41,9 százalékos középvonalától. Márciushoz képest ráadásul 1,9 százalékkal nőtt a japán kivitel, és második hónapja gyarapodott havi összehasonlításban. A japán központi bank szezonálisan kiigazított statisztikája szerint egyenest 7,8 százalékkal nőtt a japán kivitel áprilisban márciushoz képest, ez 14 éve a legnagyobb egyhavi növekedés.

Az átlagnál jóval kevésbé, csak 25,8 százalékkal csökkent Japán exportja Kínába áprilisban az egy évvel korábbihoz viszonyítva, ami a kínai gazdaság némi javulását is jelzi, vagyis a kínai kormány tavaly novemberben elfogadott, közel 600 milliárd dollárt érő gazdaságösztönző programja egyelőre teljesíti a nemzetközi elvárásokat: segít a világgazdaságnak is. Kína Japán legnagyobb kereskedelmi partnere. Az Egyesült Államokba irányuló japán kivitel éves csökkenése áprilisban 46,3 százalékra mérséklődött a márciusi, 51,4 százalékos mínuszról, egyszerre valószínűsítve mind a japán, mind az amerikai gazdaság túljutását a legrosszabbon, de az autóexport még mindig 70 százalékkal kisebb volt, mintegy egy évvel azelőtt.

Óvatos németek

Áprilisban 0,5 százalékkal nőtt Németországban a kiskereskedelmi forgalom márciushoz képest, a márciusi, 0,4 százalékos havi visszaesés után, jelentették a szövetségi statisztikai hivatalban pénteken, változatlan áron számolva. Az elemzők legföljebb stagnálást vártak áprilisról havi egybevetésben.

Az egy évvel korábbitól 0,8 százalékkal maradt el a kiskereskedelmi forgalom, ugyanannyival, mint márciusban, szintén változatlan áron. A német lakosság fogyasztási kedve, illetve képessége a válság előtt sem volt sokkal jobb: tavaly áprilisban 0,3 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom az előző hónaphoz képest, és mindössze 0,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.


 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo