A lelkek igénylik, a fundamentumok kevésbé a kamatemelést - helyezte át költői dimenzióba a monetáris tanács esedékes döntésének kommentárját Vértes András, a GKI Gazdaságkutató ZRt. elnöke. A konjunktúracég vezetője intézete most elkészült 2008-as előrejelzésének ismertetésével foglalkozó március 27-i sajtótájékoztatója alkalmával tért ki a jegybankelnök minapi cikkében jelzett, az alapkamatot érintő tervre. Vértes András azt is hozzátette, hogy az esztendő végére 7-7,5 százalékot, azaz a mostani szintre való visszatérést is indokoltnak tart. Szintén előrejelzés: az eurókurzus éves átlagban 275 forint körül lesz, a GKI-s számítások szerint.
Ahol véletlenül sem volt oka költői megfogalmazásokra Vértes Andrásnak, az a nemzetközi gazdaság helyzetének felvázolása volt, illetve annak láttatása. A 2008-as problémák "elejének" a tavalyi, számítások szerint legalább 600 milliárd dolláros veszteséget már okozó jelzálog-, hitel- és végül általános pénzpiaci likviditási zavar számít. Egy minapi, az eurózónára vonatkozó becslés pedig már csak 1,4 százalékos növekedést tartalmaz, viszont meghaladja a 3 százalékot az infláció vélelmezett alakulása. Egyes megfigyelők szerint a '90-es években bekövetkezett orosz, majd ázsiai válságánál lényegesen nagyobb lehet az, amelyiknek most nézünk elébe.
(A tavalyi GKI összefoglalót itt elolvashatja.)
Sok a bizonytalansági tényező
A kedvezőtlen nemzetközi konjunktúra is rányomja a bélyegét a magyar gazdaság kilátásaira, melyekről a GKI néhány jellemző adatot közzé is tett. A GDP egésze 2,5-3 százalék nőhet, s 6-6,5 százalékos inflációval kalkulálnak 2008 átlagában. Az intézet ezúttal tól-ig adatokat hozott nyilvánosságra, mivel igen sok bizonytalansági tényezőt kénytelen figyelembe venni. Ezzel együtt is úgy vélik, hogy a belső és a külső egyensúly tovább javul, noha már most jelzik, hogy az idei első negyedévi adatok még roppant kedvezőtlenek lesznek. Ellenben az év végéig a gödörből képes kijönni a gazdaság. A deficitet a költségvetési törvényben szereplőnél valamivel alacsonyabb számmal, 3,9 százalékban határozták meg, az államadósság a tavalyihoz hasonlóan alakulhat, 65-66 százalék között lehet.
A GKI konjunktúra-indexe 2006 közepe óta némi hullámzás mellett stagnál. A fogyasztók nem tartanak újabb megszorításoktól, bár még nem érzik helyzetük javulását. Az üzleti szférában az ipari cégek várakozásai 2007 közepéig nagyon optimisták voltak, ezt követően azonban októberig romlottak, azóta erős hullámzás mellett stagnál. Az építőiparban és a kereskedelemben szintén nagymértékben romlottak a várakozások, de a jelek a növekvő pesszimizmus időszakának végére utalnak.
A beruházások a tavalyi stagnálás után 4 százalékkal nőnek az idén, főleg a feldolgozóipar, az ingatlanszektor és részben az unó támogatta fejlesztéseknek köszönhetően, elsősorban az év második felében. A múlt évben egyébiránt zuhantak az állami beruházások, ehhez képest 2008-ban nem lesz visszaesés. Mivel 2007-ben összességében 0,3 százalékos beruházás-, 1 százalék állóeszköz-felhalmozás növekedés volt kimutatható, azaz észrevehetetlenül alacsony, ezért az idei 4 százaléknyi növekedés nem változtat a trendeken. Indok éppen lenne a beruházások élénkülésére, hiszen egyrészt igen magas a kapacitáskihasználtság, másrészt még a romló külpiaci környezet ellenére is bővülhet az export. A gazdaságpolitika előre becsülhetősége azonban a vállalkozások igen nagy résztét eddig visszatartotta a beruházásoktól.