Vége a benzinár-emelkedésnek?

A világ vezető tőzsdéin ma közel hét dollárt esett az olaj ára. Az elemzők a világgazdaság lassulásában, a kínálat növekedésében és az ellátás biztonságáben látják a magyarázatot. Jövőre a prognózisok szerint a vártnál lassabban nő a kereslet a fekete arany iránt, az OPEC-termelőktől egyenesen kevesebb olajat vesz majd a világ.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Intercontinental Exchange (ICE) londoni IPE-jegyzésében az északi-tengeri Brent augusztusi lejárata 7,37 dolláros csökkenéssel, 137,96 dolláron állt ekkor. A New York-i árupiacon (NYMEX) a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta augusztusi jegyzése 7,88 dollárral, 137,37 dollárra mérséklődött.

A kereskedők szerint az áresés az esetleges ellátási zavaroktól való félelem enyhülésére vezethető vissza, miután Brazíliában az állami olajvállalat, a Petrobras legnagyobb termelőegységében helyreállt a termelés, és Nigériában is megszűntek a korábbi szállítási problémák. Az olajárakat a Fed elnökének helyzetértékelő beszéde is lefelé nyomta, és ezek a tényezők együttesen ellensúlyozni tudták a dollár további gyengülésének hagyományosan árfelhajtó hatását.


Júliusban már a második nagyobb esés történt az olajpiacon - INO.com


Orosz árképzés
Az orosz Szövetségi Monopóliumellenes Szolgálat eljárást indított az ország öt legnagyobb olajcége ellen azzal a gyanúval, hogy mesterségesen feltornászták a repülőgépek által használt kerozin és a dízelolaj árát.

A versenyfelügyeleti hatóság a LUKOIL, a Gazprom Neft, a TNK-BP Holding, a Rosneft és a Surgutneftegaz ellen "uralkodó piaci helyzettel való visszaélés" címén vizsgálódik.

Az olajcégek, amelyek egyenként is rendelkeznek az ágazat teljes vertikumával, egymás közt döntötték el, hogy egy-egy repülőtéren mely légitársaságok tankolhatnak és mennyit. Módszereik következtében a kerozin ára tavaly ősz óta megduplázódott Oroszországban, túlszárnyalva az európai árakat.
Kevesebb olaj kell

Az OPEC újra - az idén már negyedszer - lefelé módosította a világ kőolajkeresletének idei növekedésére vonatkozó előrejelzését, 2009-ben pedig - 2002 óta először - a szervezet előrejelzése szerint csökkenni fog az OPEC-olaj iránt a kereslet a felhasználás lassulása, illetve a nem OPEC-tagok kitermelésének növekedése miatt.

Az OPEC szakértőinek véleménye szerint jövőre kiegyensúlyozottabbá válhat a piac, csökkenhet az ellátásra nehezedő nyomás, s mérséklődhetnek az árak. Az OPEC arra számít, hogy az idén napi 1,03 millió hordóval növekszik a kereslet, ami napi 70 ezer hordóval kevesebb, mint amire júniusban számítottak. Jövőre napi 900 ezer hordóval fog emelkedni a világ kőolaj felhasználása, miközben a nem OPEC-tag országok termelése ennél gyorsabban, napi 940 ezer hordóval fog bővülni. Az OPEC-olaj iránti kereslet 2009-ben átlagosan napi 31,24 millió hordóra mérséklődik az idei 31,95 millióról.

Nem a kínálattal van gond

Az OPEC változatlanul fenntartja azt a véleményét, hogy elegendő mennyiségű kőolaj van a piacon, az árak emelkedését rajta kívül álló okok - a dollár gyengülése, az iráni nukleáris programmal kapcsolatos vita - idézik elő. A Centre for Economics and Business Research (CEBR) előrejelzése szerint megvan a lehetőség arra, hogy az olajárak 2009 végéig akár 74 dollárig is csökkenjenek.

A Mol-INA ügyletről
londoni elemzők úgy vélekednek, stratégiai szempontból "nem meglepő", hogy a Mol fel akarja vásárolni a horvát olajcég részvényállományának közkézhányadát, bár a finanszírozásnak nagy adósságrész esetén lehetnek adóskockázati besorolási hatásai.

A Merrill Lynch úgy látja, hogy a magyar olajcég rugalmassága az adósságból történő finanszírozás terén nagyon korlátozott. A tranzakció kapcsán kiadott elemzése szerint ha az ügylet finanszírozásában nagy lenne az adósságrész, az jó eséllyel a Mol leminősítéséhez vezetne. A ház az eddigi jelzések alapján azt várja, hogy az ügylet részvénycserés szerkezetű lesz.

A Citigroup elemzői is "aggályosnak" tartják, hogy meglesz-e a Molnak a pénzügyi rugalmassága az ellenőrző rész megszerzéséhez szükséges, a ház által 2 milliárd dollárra becsült befektetéshez, figyelembe véve a sajátrészvény-vásárlásokat és a növekvő kitermelői beruházásokat.

Véleményvezér

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.
Elszabadultak a Magyar Posta árai

Elszabadultak a Magyar Posta árai 

Ez most nem finom.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo