Az adatcsere csak az Európai Unión belül automatikus, ezért amennyiben a vállalatcsoport EU-n kívüli (harmadik országbeli) csoporttaggal is rendelkezik, úgy ez esetben azt is vizsgálni szükséges, hogy az adott ország csatlakozott-e az OECD („Organisation for Economic Co-operation and Development”) globális minimumadó információs bevallásra („GIR”) vonatkozó multilaterális egyezményéhez („Multilateral Competent Authority Agreement on the Exchange of GloBE Information”; „GIR MCAA”). Amennyiben ugyanis nem tagja ennek a megállapodásnak, úgy továbbra is fennállhat kötelezettség helyi szintű bevallás benyújtására.
Választható opcióként átmenetileg lehetőség nyílik egyszerűsített jelentéstételre („transitional simplified jurisdictional reporting framework”; „Simplified Framework”) is, ami csökkentheti az adminisztratív terhet a vállalkozások oldalán. A bevallási kötelezettség megfelelő teljesítése érdekében időben javasolt felülvizsgálni az adatszolgáltatási követelményeket, valamint érdemes meggyőződni arról, hogy a vállalat által alkalmazott rendszerek képesek a szükséges információk pontos rögzítésére és a jelentésre. Fontos továbbá nyomon követni a szabályozási háttér változásait az OECD globális minimumadó információs bevallása („GIR”) és az EU-s formanyomtatvány („Top-up Tax Information Return”; „TTIR”) esetleges módosulásait.
„A szabályok ismerete és betartása azért is fontos, mert 2025. évi ellenőrzési tervében kiemelt helyen szerepel a GloBE-hoz kapcsolódóan az ún. lefedett adók, például a társasági adó vagy az innovációs járulék felülvizsgálata” – összegezte Szadai András.