Vállalkozók: indul a minősítés!

Eddig négy lakásépítő vállalkozás kérte minősítését az ÉMI által kidolgozott új rendszerbe. Az októberben indult, uniós követelményeknek megfelelő, önkéntes tanúsítványtól a szakemberek az építkezések minőségének javulását és az építési piac tisztulását várják.

Az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatal (OLÉH) megbízásából minősítő rendszer készült az építési vállalkozások számára. Az önkéntes minősítés célja a beépített anyagok és a kivitelezés minőségének emelése az építőiparban, s azon belül is elsőként a lakásépítésben. Újdonsága, hogy a szakmai értékelés az adott cég műszaki képessége, felszereltsége és kapacitása mellett kiterjed az adott vállalkozások jogi, adminisztratív, szervezeti és pénzügyi felkészültségére is.

Később mindenki

Bánki Tamás, a rendszert kidolgozó Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs (ÉMI) Kht. igazgatója elmondta: az új rendszer nem konkurense és nem helyettesítője az ISO-tanúsítványoknak. Szakmai alapjai és rendező elve eurokonform, ugyanakkor valamennyi részlete a hazai építőipari gyakorlatra, s jogszabályokra épül. Az önkéntes minősítési rendszer jelenleg még csak a lakásépítő cégekre érvényes, ám később minden építőipari tevékenységet folytató vállalkozásra kiterjesztik a feltételeket.

A minősítési eljárás rendszere - melyet egyelőre az ÉMI szakemberei végeznek, később azonban más társaságok is akkreditálhatják magukat, és végezhetik a lakásépítő társaságok minősítését  - októberben indult és eddig négy lakásépítő vállalkozás jelentkezett rá. A regisztráció egyszeri 30 ezer forintba kerül, a tanúsítás díja pedig 200 ezer forint körüli összegről indul, és nő a vizsgálatra fordított mérnökórák számától: összege tehát függ a cég méretétől, a tevékenységi körök számától, valamint helyétől. Egy, az ország több pontján építkező vállalkozás számára - az utazás, a referenciamunkák magasabb száma miatt - nyilván többe kerül a tanúsítvány megszerzése, mint egy fővárosi, s csupán néhány projekttel rendelkező kisebb cég számára. - mondta az ÉMI-igazgató.

Mit jelent a rendszer alapján szerzett minősítés az erre önként jelentkező cégeknek?

#page#

Varjasné, Székely Éva, a Magyar Lakásépítők Országos Szövetsége elnöke úgy látja: az építési vállalkozók új minősítési rendszere az ágazat befektetőinek és vállalkozóinak kölcsönös bizalomerősítő, vagyis a minőséget elismerése eszköze lehet, amelynek meg vannak a piaci előnyei. Például egy minősítésen már átment vállalkozás esetében a potenciális partnerként megjelenő befektető objektív, és a legapróbb részletekre vonatkozó garanciát kap az adott vállalkozás alkalmasságáról, megbízhatóságáról. Ugyanez elmondható a beruházást finanszírozó bankról, amely a hitelbírálat során meggyőződhet a kivitelező építőipari cég felkészültségéről, ami nem elhanyagolható mértékben csökkentheti a kockázatot.

Mindenki előtt (el)ismert

Az állami beruházásoknál is előnyös lehet, ha a közbeszerzések során a pályázat kiírója miden részletre kiterjedő információt kap a versengő cégek legfontosabb teljesítményadatairól anélkül, hogy szakértők egész csapatát alkalmazva kelljen véleményt alkotni. S nem utolsósorban a minősítés megszerzése előny lehet a lakáspiacon is, vagyis befolyásolhatja a lakásvásárlók döntését az a szempont, hogy melyik befektető épített minősített építési vállalkozással (lakásépítővel) és melyik nem. A terv ugyanis az, hogy az OLÉH honlapján hozzáférhető lesz a minősített cégek listája, így a piac összes szereplőjének lehetősége nyílik a tájékozódásra.

A rendszer legfontosabb jellemzője, hogy hosszabb távon nemcsak a lakásépítő vállalkozásokat, hanem a két embert foglalkoztató kisvállalkozástól, egészen a több tízmilliárd forint értékű beruházások megvalósítására létrehozott konzorciumokig lefedi majd az építőipar teljes (mintegy 90 ezer) vállalkozói spektrumát. Ennek folytán a szakmai minősítés mellett - a szakemberek reményei szerint -- hozzájárul majd az építőipart ma jellemző körbetartozások felszámolásához, mivel olyan cégek nem kerülhetnek a minősítettek közé, amelyek indokolatlan tartozásokat halmoztak fel.

Véleményvezér

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo