Az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatal (OLÉH) megbízásából minősítő rendszer készült az építési vállalkozások számára. Az önkéntes minősítés célja a beépített anyagok és a kivitelezés minőségének emelése az építőiparban, s azon belül is elsőként a lakásépítésben. Újdonsága, hogy a szakmai értékelés az adott cég műszaki képessége, felszereltsége és kapacitása mellett kiterjed az adott vállalkozások jogi, adminisztratív, szervezeti és pénzügyi felkészültségére is.
Később mindenki
Bánki Tamás, a rendszert kidolgozó Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs (ÉMI) Kht. igazgatója elmondta: az új rendszer nem konkurense és nem helyettesítője az ISO-tanúsítványoknak. Szakmai alapjai és rendező elve eurokonform, ugyanakkor valamennyi részlete a hazai építőipari gyakorlatra, s jogszabályokra épül. Az önkéntes minősítési rendszer jelenleg még csak a lakásépítő cégekre érvényes, ám később minden építőipari tevékenységet folytató vállalkozásra kiterjesztik a feltételeket.
A minősítési eljárás rendszere - melyet egyelőre az ÉMI szakemberei végeznek, később azonban más társaságok is akkreditálhatják magukat, és végezhetik a lakásépítő társaságok minősítését - októberben indult és eddig négy lakásépítő vállalkozás jelentkezett rá. A regisztráció egyszeri 30 ezer forintba kerül, a tanúsítás díja pedig 200 ezer forint körüli összegről indul, és nő a vizsgálatra fordított mérnökórák számától: összege tehát függ a cég méretétől, a tevékenységi körök számától, valamint helyétől. Egy, az ország több pontján építkező vállalkozás számára - az utazás, a referenciamunkák magasabb száma miatt - nyilván többe kerül a tanúsítvány megszerzése, mint egy fővárosi, s csupán néhány projekttel rendelkező kisebb cég számára. - mondta az ÉMI-igazgató.
Mit jelent a rendszer alapján szerzett minősítés az erre önként jelentkező cégeknek?
#page#
Varjasné, Székely Éva, a Magyar Lakásépítők Országos Szövetsége elnöke úgy látja: az építési vállalkozók új minősítési rendszere az ágazat befektetőinek és vállalkozóinak kölcsönös bizalomerősítő, vagyis a minőséget elismerése eszköze lehet, amelynek meg vannak a piaci előnyei. Például egy minősítésen már átment vállalkozás esetében a potenciális partnerként megjelenő befektető objektív, és a legapróbb részletekre vonatkozó garanciát kap az adott vállalkozás alkalmasságáról, megbízhatóságáról. Ugyanez elmondható a beruházást finanszírozó bankról, amely a hitelbírálat során meggyőződhet a kivitelező építőipari cég felkészültségéről, ami nem elhanyagolható mértékben csökkentheti a kockázatot.
Mindenki előtt (el)ismert
Az állami beruházásoknál is előnyös lehet, ha a közbeszerzések során a pályázat kiírója miden részletre kiterjedő információt kap a versengő cégek legfontosabb teljesítményadatairól anélkül, hogy szakértők egész csapatát alkalmazva kelljen véleményt alkotni. S nem utolsósorban a minősítés megszerzése előny lehet a lakáspiacon is, vagyis befolyásolhatja a lakásvásárlók döntését az a szempont, hogy melyik befektető épített minősített építési vállalkozással (lakásépítővel) és melyik nem. A terv ugyanis az, hogy az OLÉH honlapján hozzáférhető lesz a minősített cégek listája, így a piac összes szereplőjének lehetősége nyílik a tájékozódásra.
A rendszer legfontosabb jellemzője, hogy hosszabb távon nemcsak a lakásépítő vállalkozásokat, hanem a két embert foglalkoztató kisvállalkozástól, egészen a több tízmilliárd forint értékű beruházások megvalósítására létrehozott konzorciumokig lefedi majd az építőipar teljes (mintegy 90 ezer) vállalkozói spektrumát. Ennek folytán a szakmai minősítés mellett - a szakemberek reményei szerint -- hozzájárul majd az építőipart ma jellemző körbetartozások felszámolásához, mivel olyan cégek nem kerülhetnek a minősítettek közé, amelyek indokolatlan tartozásokat halmoztak fel.