1. Vám
Amennyiben EU-tagállamból hoz be valaki autót, azt az egységes belső piac léte miatt vámmentesen, továbbá egyéb alakiságok (vámkezelés) nélkül teheti meg - írja az EUvonal.
2. Regisztrációs adó
A Magyarországon forgalomba helyezendő személygépkocsik, lakóautók és motorkerékpárok után regisztrációs adót kell fizetni. Az adó mértéke a személygépkocsi műszaki tulajdonságaitól, a környezetvédelmi osztályba sorolásától, valamint első forgalomba állításának időpontjától függ.
A regisztrációs adóról a többször módosított 2003. évi CX. törvény rendelkezik, mely jogszabály hatályos változatát megtalálhatja az alábbi oldalon.
3. Általános forgalmi adó
A személygépkocsiknak az Európai Unióban történő megvásárlására vonatkozó áfa-szabályok függnek attól, hogy új vagy használt járműről van szó, illetve az utóbbi esetben attól is, hogy a vásárló áfa-alanyként vásárolja-e meg az autót vagy sem.
Új személygépkocsinak az olyan autó minősül, amely legfeljebb 6000 kilométert futott, vagy amelynek első forgalomba helyezésétől számítva legfeljebb 6 hónap telt el. Ezen járművek más EU-tagállamban történő beszerzése esetén a vásárló tagállamának (jelen esetben ez Magyarország) áfa-szabályai, áfa-mértéke szerint kell az adót megfizetni. Az eladó nem számít fel adót, ehelyett a magyar vásárlónak kell a gépkocsi értékének megfelelő áfa-összeget az APEH felé bevallania és megfizetnie.
Használt személygépkocsik esetén amennyiben a vásárló egy magyar vállalkozás, amely rendelkezik a Közösségen belüli ügyletekben használandó áfa-azonosító számmal, úgy az előzőekkel azonos módon történik az adózás, az ügylet Magyarországon lesz adóköteles. Ha azonban egy magyar magánszemély utazik ki gépjármű-vásárlási céllal egy másik tagállamba, akkor az ottani áfa-mértéket számítják fel a vásárlás során, Magyarországon nem lesz ÁFA fizetési kötelezettsége.
4. További költségek:
Személygépkocsi behozatala esetén további költségként jelentkeznek a forgalomba helyezés adminisztrációs költségei (eredetvizsgálat, rendszám etc.).
5. Behozható személygépkocsik kora
A közúti járművek műszaki megvizsgálásáról szóló 5/1990. (IV.12.) KöHÉM rendeletet módosító 89/2006. (XII.26.) GKM rendelet értelmében 2007. január elseje óta nincsen korlátozás az EU-ból Magyarországra behozható és forgalomba helyezhető gépjármű korára vonatkozóan.
A közösségi járműnek (az EGT tagállamokban használatba vett, érvényes forgalmi engedéllyel és rendszámmal ellátott járműnek) azonban meg kell felelnie a már forgalomba helyezett járművekre vonatkozó közlekedésbiztonsági és környezetvédelmi követelményeknek.
6. Forgalomba helyezés:
EU-s tagállamban vásárolt személygépkocsi esetében adásvételi szerződésre (vagy kereskedelmi számlára), valamint a gépkocsi okmányaira van szüksége.
A határon nincsen szüksége külön okmány beszerzésére. A magyarországi forgalomba helyezéséhez a Nemzeti Közlekedési Hatósághoz, majd a megyei vámhivatalhoz kell fordulnia.
További információ a megyei vámhivatalnál, illetve a Nemzeti Közlekedési Hatóságnál kapható.