A nemzetközi hitelminősítő hangsúlyozza: a nyugati országok a többségi részvényesi tulajdonukban lévő nemzetközi fejlesztési bankokat használják Ukrajna pénzügyi támogatására. Ezek közé tartozik a feltörekvő európai gazdaságok átalakulásának finanszírozására 1991-ben életre hívott Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), az EU-tagállamok tulajdonában lévő Európai Beruházási Bank (EIB), valamint a Világbank-csoport nemzetközi hitelintézete, a Nemzetközi Újjáépítési és Fejlesztési Bank (IBRD). Magyarország részvényese az EBRD-nek, tagja az EIB-nek és az IBRD-nek.
Mindemellett az Európai Unió is folyósított támogatást Ukrajnának makropénzügyi segítségnyújtási hitelkeretéből (MFA), valamint jórészt az EIB-n keresztül biztosított garanciavállalások formájában.
A Fitch kiemeli, hogy ezeket a szervezeteket a lehetséges legjobb, stabil kilátású "AAA" osztályzattal tartja nyilván.
A cég kimutatása szerint ezek a szupranacionális intézmények 2022 végéig 25 milliárd euró hitelt nyújtottak Ukrajnának.
Ez teljes kinnlevőség-állományuk 1-6 százaléka, és Ukrajna szuverén adósságállományának 24 százalékával egyenlő - áll a Fitch Ratings elemzésében.
A hitelminősítő szerint az Európai Unió Ukrajnával szembeni kitettsége a legnagyobb, és a leggyorsabban nőtt tavaly óta, az esetleges ukrán törlesztési csőd ugyanakkor az EBRD-re és az IBRD-re gyakorolná a legjelentősebb negatív besorolási hatást, tekintettel e két pénzintézet nettó kitettségére és egyéb adósságpiaci mérőszámaikra.