A gazdaságpolitikai fordulat szükségességéről egyébként először természetesen Orbán Viktor beszélt Tusványoson. A miniszterelnök szerint világrendszerváltás van.
Ázsia oldalán van a demográfiai előny, egyre több területen ott van a technológiai előny, ott van a tőkeelőny, a Nyugattal szembeni katonai erő kiegyenlítődés alatt áll, Ázsiában lesz, vagy talán már ott van a legtöbb pénz, ott lesznek a legnagyobb pénzügyi alapok, ázsiaiak lesznek a világ legnagyobb vállalatai, ott lesznek a legjobb egyetemek, a világ legjobb kutatóintézetei, legnagyobb tőzsdéi, ott lesz vagy már most ott van a legfejlettebb űrkutatás és a legfejlettebb orvostudomány.
A kormányfő felsorolásból egyedül a demográfiai előny igaz. Nincs technológiai és nincs tőkeelőny. Az Egyesült Államok 2024. február 29-én a globális tőzsdei összérték 61 százalékát birtokolta. Ebben a szegmensben Kína még veszített is korábbi pozíciójából (2,8 százalék). A közvetlen külföldi befektetéseknek pedig mindössze kevesebb, mint 9 százaléka ment Kínába.
A hanyatló Nyugat ideológiája egyébként egy nagyon divatos elképzelés manapság. Erről a Gazdaságkutató Intézet (GKI) készített nemrégiben egy elemzést, amiből kiderült, hogy az átlagosnál nagyobb gazdasági növekedést Magyarország mindeddig csak az uniós támogatásnak köszönhetően tudott elérni. A magyar állam túlköltekezős gyakorlata soha nem volt képes olyan tőkeakkumulációra, amelyből gazdasági növekedést lehetett volna menedzselni. Ha pedig arról álmodozunk, hogy majd a kínai felemelkedés hozza el számunkra a bizánci gazdagságot, akkor jó tudni, hogy a kínai GDP ugyan jobban nőtt az amerikainál, de ha az egy főre jutó reál GDP-növekedést nézzük, akkor az USA-ban ez 12 ezer dollár volt, ami nem csak a magyar és európai növekedésnél, de a 6500 dollárt elérő kínai növekedésnél is több. A jólétet pedig sajnos az egy főre jutó GDP mutatja, akármennyire is fájó.