Szakemberek egyöntetű véleménye szerint 2025-ben is bőven kétszámjegyű, tehát egyértelműen 10 százalék feletti átlagos áremelkedésre lehet számítani az élénkülő lakáspiacon, vagyis nem látszik megtörni a másfél év kihagyással tavaly újra indult trend. Az Eurostat kimutatása szerint Magyarország Észtországgal holtversenyben a legnagyobb áremelkedést könyvelhette el a lakáspiacon 2010 óta, átlagosan 230 százalékkal, vagyis bő háromszorosukra emelkedtek az árak.
A bérleti díjakban nem állunk ennyire elöl az európai rangsorban, a közel másfél évtized alatt mért 110 százalékos áremelkedés „csak” az élmezőny végére volt elegendő. A tendenciák arra utalnak, hogy ma már kevésbé éri meg lakást tisztán kiadási céllal venni, mint korábban, hiszen drágább beszállni a piacra a magasabb árak miatt, amivel azonban a bérleti díjak nem tartottak lépést. Így a bő egy évtizede is még akár 10 százalék feletti elérhető bérleti hozam az MNB Lakáspiaci Jelentése szerint 2024 őszén Budapesten átlagosan már csak alig 5 százalék volt évente, a vidéki városokban pedig 7 százalék körüli szintet lehetett elérni.
Ennek ellenére aktívak voltak a lakáspiacon a befektetési céllal vásárlók, a jegybank jelentése szerint a teljes piac harmadát-negyedét tették ki. 2025-ben a piac átrendeződhet azzal is, hogy véget ér a 10 százalék feletti lakossági állampapírhozamok kora, így ma már az 5-7 százalékos bérleti hozam is újra vonzó lehet a befektetők számára, főleg úgy, hogy közben ismét egyértelműen emelkedik a befektetésük értéke, illetve a vásárlást is több új vonzó hitelkonstrukció és állami támogatás segíti – hívja fel a figyelmet Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője.