A javaslat kitér arra is, hogy a szociális párbeszéd ma már nem kizárólag érdekképviseleti vagy bérpolitikai kérdés: a mesterséges intelligencia és a digitális átmenet korában a társadalmi párbeszéd a gazdasági alkalmazkodás, a konfliktusmegelőzés és a technológiai változások kezelésének egyik legfontosabb intézménye kell legyen.
A javasolt országos fórum a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet vonatkozó egyezményei és ajánlásai mentén, tripartit elveken és módon működne, és szakítana azzal a 2011-2026 közötti kormányzati korszakban követetett gyakorlattal, hogy a két alrendszer teljességgel szétbontható és külön kezelhető. Feladata lenne, hogy konzultatív, véleményező és javaslattevő fórumként közreműködjön a foglalkoztatást, a munkajogot, a munkaerőpiacot, a bérpolitikát, az adó- és járulékszabályokat, a szakképzést, valamint a munkaügyi igazgatást (foglalkoztatásfelügyelet és munkavédelem) érintő kormányzati döntések előkészítésében.
A javaslat szerint az általános, országos fórumot – amely az országos szakszervezeti, illetve munkáltatói szövetségek és a kormány közötti, a verseny- és a közszférát érintő kérdésekkel kapcsolatos, makroszintű konzultációk terepe lenne – két szakfórum: a versenyszféra konzultációs fóruma és az országos közszolgálati érdekegyeztető fórum egészítené ki.
(MTI)