Összesen 107 felvásárlási tranzakciót jelentettek be tavaly Magyarországon, ami 20 százalékos mérséklődést jelent a 2017-es adatokhoz képest. Az M&A piac becsült értéke ezzel 3,35 milliárd dollárra csökkent az előző évi 4,02 milliárd dollárhoz viszonyítva – mutat rá az EY M&A Barométer felmérése, ami minden évben összesíti a nyilvános hazai tranzakciókat.
A 100 millió dollár alatti tranzakciók átlagos becsült értéke 17,8 millió dollár volt 2018-ban, ugyanakkor az ügyletek értékét csak 19 esetben hozták nyilvánosságra. Ezek közül öt tranzakció értéke haladta meg a 100 millió dollárt.
M&A-tranzakciók értékének és számának alakulása Magyarországon
A befektetők számára változatlanul az ingatlanszektor volt a legvonzóbb terület 2018-ban. Az ágazatban összesen 27 tranzakciót jelentettek be, ami megegyezik az egy évvel korábbi értékkel. E mellett élénk volt az IT és technológiai, valamint a kereskedelemhez és a fogyasztáshoz köthető szektor (15-15 lezárult ügylet).„A kedvező gazdasági környezet ellenére a hazai tranzakciós piacra is érezhető hatással volt a bizonytalan geopolitika hangulat. Az ingatlanszektoron kívül a tranzakciós folyamatok lelassulását tapasztaljuk. Megfigyelhető egyfajta kivárás a szereplők részéről, ami mind az eladók, mind a vevők oldalán jelentkezik” – értékelte az eredményeket Nagy Ferenc, az EY Tranzakciós üzletágának szakértője.
Stratégiai és pénzügyi tranzakciók alakulása Magyarországon
Bár a hazai felvásárlások és összeolvadások közel felénél magyar társaság volt a vevő, a három legnagyobb üzletből kettőt külföldi vállalatok kötöttek, emellett a külföldi befektetők aránya az előző évi 28 százalékról 40 százalékra emelkedett. A magyar társaságok által külföldön végrehajtott akvizíciók száma a 2017-es 12-ről 13-ra nőtt 2018-ban. Az elmúlt év legnagyobb tranzakciója az itthon piacvezető állateledel-gyártó vállalat, a Partner in Pet Food csoport felvásárlása volt. A cégért 607 millió dollárt fizetett a Cinven magántőke befektető társaság.