A kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben 2003 áprilisában 387 milliárd forint, az első négy hónapban 1361 milliárd forint értékű árut forgalmaztak. Áprilisban az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem előző év áprilisához viszonyított 9,5%-os kiigazított volumenindexe kissé elmaradt az átlagos forgalomnövekedéstől, míg a nem élelmiszertermék kiskereskedelménél mért 11,7%-os növekedés kissé meghaladta azt. Tovább folytatódott az élelmiszer-kiskereskedelemben a vegyes termékkört forgalmazó üzletek (hipermarketek, szupermarketek) eladásainak előretörése (11,6%) és az élelmiszer-szaküzletek számának és forgalmának csökkenése.
A nem élelmiszer-kiskereskedelmen belül dinamikusan nőtt a textil-, ruházati- és lábbeli- (16,5%), az iparcikk jellegű vegyes (13,8%-kal), valamint a bútor-, háztartásicikk-, vasáru-kiskereskedelem (12,2%) változatlan áron számított forgalma. Mérsékeltebb emelkedést mutatott a könyv-, újság-, papíráru- és egyébiparcikk-szaküzletek (8,4%), valamint a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszer-kiskereskedelem (5,8%) forgalma.
A fogyasztási cikkek javítóhelyeinek árbevétele a kiskereskedelmi forgalom egészéhez viszonyítva mindössze 0,4%-ot ért el 2003 áprilisában. Változatlan áron számolt (kiigazítás nélküli) forgalmuk 6,7%-kal haladta meg az egy évvel korábbi szintet.
Az Európai Unió kiskereskedelmi forgalma a recesszió jeleit mutatta a 2003 márciusáról publikált, legfrissebb adatok szerint. Az előző év azonos hónapjához viszonyított, munkanapokkal (és húsvéthatással) kiigazított adatok szerint, a 15 EU-tagország átlagában kisebb (0,7%-os), az eurózóna országaiban jelentősebb (1,6%-os) visszaesést regisztráltak A legnagyobb visszaesés Portugáliában (8,8%), Németországban (4,0%), Olaszországban (1,6%) és Belgiumban (1,3%) következett be az adatközlő 9 ország közül.
A 15 EU-tagország egészére becsült adatok szerint a visszaesés elérte mind az élelmiszer- (0,3%), mind a nem élelmiszer- (0,8%) kiskereskedelmet.
A fentiek szerinti kiskereskedelemben nem szereplő gépjármű- és járműalkatrész-kiskereskedelem forgalma Magyarországon 2003 áprilisában számottevően (10,4%-kal) nőtt, bár ez a (kiigazítatlan) volumenindex elmaradt az megelőző hónapok növekedéstől. A gépjárműüzemanyag-kiskereskedelem értékesítési volumene (kiigazítás nélkül) 6,4%-kal haladta meg az egy évvel korábbit. A forgalom élénküléséhez hozzájárultak a húsvéti utazások is.
Tovább bővült a kiskereskedelmi forgalom
Az idei első négy hónapjában tovább folytatódott a kiskereskedelmi forgalom dinamikus növekedése. A munkanapokkal és húsvéthatással kiigazított volumenindex az előző év azonos időszakához képest áprilisban 10,0%-os, január–áprilisban 9,9%-os emelkedést mutatott. A szezonális tényezővel is kiigazított volumenindex áprilisban 0,4%-kal nőtt előző hónaphoz képest.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből
Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát
Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek
Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.

Állítólag Veszprém megye összes védőnőjétől megvonták a költségtérítési támogatást
Nem hisszük el, hogy igaz.

A korrupció melegágya a cégeknek adott állami támogatások, első helyen állunk
Bindzsisztán pénzpumpája.