Törékeny világgazdaság – KPMG kiadvány

A pénzügyi szektor számára világszerte nehéz év volt a tavalyi, már a szeptemberi New York-i merénylet előtt is. 2001-ben a befektetési bankok kénytelenek voltak elkönyvelni, hogy a tőzsdei kibocsátások értéke világszinten 58%-kal, míg az M&A tranzakciók teljes értéke 45%-kal csökkent az előző évhez képest. Ezzel egy időben a folyamatosan eső részvényárak miatt jelentősen visszaestek a kereskedelemből és vagyonkezelésből származó jutalékok. Bár néhány jel arra utal, hogy az idén van esély a folyamatok megfordítására, minden bizonnyal a 2002-es év is komoly kihívások elé állítja az ágazatot. A kedvezőtlen trendek elleni küzdelemhez ajánl néhány stratégiai megfontolást a szektor cégeinek a KPMG új kiadványa, a frontiers in finance.

A tanácsadó cég szakértői szerint a közeljövőben lényegében három folyamat lesz meghatározó a világgazdaság egészében. Az egyik a konszolidáció. Az Amerikai Egyesült Államokban és Németországban várhatóan további egyesülésekkel koncentráltabb, még erősebb szereplők lépnek színre. Nagy-Britanniában és, bár kisebb mértékben, Franciaországban a konszolidáció már elérte azt a szintet, amelyet a helyi versenyhatóságok engedélyezhettek, ugyanakkor a piac „második vonalában” még van lehetőség racionalizálásra.
A KPMG tanácsadói szerint – lényegében a konszolidáció részeként – nő az úgynevezett bancassurance-kapcsolatok száma, ahol a banki és biztosítói termékeket és szolgáltatásokat kapcsolják össze a szövetkező társaságok.
A harmadik meghatározó trend a szabályozás területén bekövetkező folyamatok lesznek. Számos változás várható a pénzügyi szabályozásokban, melyekre az ágazat szereplőinek időben fel kell készülniük. A legfőbb változások: a Nemzetközi Számviteli Standardok (International Accounting Standards – IAS), a tőkemegfelelést szabályozó Bázeli Egyezmény, illetve a pénzmosás elleni törvénykezések. Noha az IAS és a Bázeli Megállapodás előírásai csak 2005-től lépnek hatályba, a KPMG tapasztalatai szerint azoknak a pénzügyi szervezeteknek, amelyek nem kezdik meg időben a felkészülést az ilyen horderejű változásokra, komoly árat kell fizetniük a késlekedésért, és nehezen lesznek képesek teljesíteni az új elvárásokat.
A piac világszerte egyre keményebb a pénzintézetek számára – folyamatosan erősödik a verseny, csökken a haszon, miközben egyre nőnek a temérdek előírás betartásával kapcsolatos kiadások. Bár nehéz év előtt áll az ágazat, azok, akik okulnak ez előző év tanulságaiból, és alaposan átvizsgálják tevékenységüket, megerősödve és kedvezőbb pozícióban nézhetnek szembe a jövővel – hangsúlyozza a magyarországi KPMG audit partnere, Robert Stöllinger.
A fenti folyamatok Magyarországon is meghatározóak. A pénzügyi piac túltelített, ezért kívánatos a konszolidáció, ám az ilyen döntések többsége nem nálunk, hanem a pénzintézetek külföldi anyacégeinél születnek. A szabályozási kérdések pedig Magyarország tervezett 2004-es Európai Uniós csatlakozásával válnak sürgetővé itthon is – teszi hozzá Robert Stöllinger.
A KPMG szakértői szerint a tavalyi év, különösen a szeptemberi merénylet, számos biztosítótársaság életképességét megkérdőjelezte. A pénzpiacok ingatagsága, a terrorista cselekmények elleni biztosítások ügyének megoldatlansága már rövidtávon is komoly gondokat okozhatnak számukra. A problémák ugyanakkor lehetőségeket is magukban hordoznak – a stabil működési stratégiával, megbízható belső ellenőrző rendszerekkel, valamint hatékony kockázatkezelési mechanizmusokkal rendelkező biztosítók sikerrel veszik majd az akadályokat.
A KPMG frontiers in finance című kiadványa azokat a főbb kérdéseket elemzi, amelyekkel a pénzügyi szektor döntéshozóinak kell szembenézniük világszerte. Az ágazat értékelésén túl a tanulmány elemzi a szabályozási törekvéseket (IAS, Bázeli Megállapodás), a kockázatkezelés, a pénzmosás elleni belső kontrollok, vagy a költségtakarékosság kérdéseit. Kitér olyan speciális területekre is, mint Japán nemzetközi pénzügyi piaca, az ottani pénzügyfelügyelet működése, illetve a következő öt évben várhatóan megnyíló, hatalmas és komoly lehetőségeket kínáló Kína pénzügyi piaca.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo