Többet tankolhatunk a héten

A Reuters adatközlése alapján a mediterrán üzemanyag tőzsdén a múlt héten a benzin ára átlagosan 5,2%-kal, a gázolaj ára 1,1%-kal csökkent. A forint árfolyama ugyanezen időszak alatt átlagosan 1,1%-kal erősödött. A múlt héten a két árváltoztatás során a benzin ára 11 forinttal csökkent, a gázolajé 2 forinttal emelkedett. A benzin árak a hét második felében tovább csökkentek, s a forint is kissé erősödött. A tőzsdei árak és az árfolyam változásának hatására várhatóan a benzin ára kb. 3-4 forinttal, a gázolaj ára várhatóan 1-2 forinttal csökken.

A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin (10 ppm ESZ 95) tonnánkénti ára (dollárban) a mediterrán piacon a legutóbbi árváltoztatás óta, szeptember 11 - szeptember 13-i időszakban átlagosan 1,6%-kal csökkent, a motorikus gázolaj (EN590) jegyzésára átlagosan 0,3%-kal emelkedett. A héten csütörtökön esett jelentősen a benzin tonnánkénti ára, a gázolaj a hét utolsó két napjára drágult. A forint árfolyama a dollárral szemben a hét második felében átlagosan 0,3%-kal erősödött.

Az elmúlt 3 nap folyamán a kőolaj (Brent) hordónkénti ára 114 dollár/hordós szintről a hét végére 115,3 dolár/horóra emelkedett.   Az olajár 3 nap során bekövetkezett változását csak a gázolaj árváltozása követte. A benzin észak-európai és dél-európai jegyzési árai azonos irányban változtak, de a hét második felében a mediterrán jegyzési ár zuhant a legerősebben, az észak-európai jegyzési árak óvatosabban mérséklődtek. A gázolajárak azonosan változtak a 3 fő európai piacon.

A forint árfolyama a hét második felében erősebb volt, mint a hét első napjain. Emiatt fordulhat az igen szerény mértékben emelkedő tőzsdei gázolajár csökkenésbe, s a benzinár forintban kifejezett csökkenését is segíti az árfolyam változása.

A hét második felének folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt tőzsdei jegyzésárak így a benzin esetében 1,8%-os,  a gázolajnál 0,4%-os csökkenést mutatnak a mediterrán piaci árváltozásokat és az árfolyam-változásokat is figyelembe véve.

A nemzetközi piaci folyamatok összességében – a 27%-os áfával is növelten – a benzinnél 3-4 forint körüli árcsökkentést, a gázolajnál csak 1-2 forint körüli csökkentést magyaráznak. A fenti változások alapján a benzin kiskereskedelmi átlagára várhatóan 420  forintra, a gázolaj kiskereskedelmi átlagára 441 forintra változik. (A heti tény forint üzemanyag-árak adatait az Eurostat heti üzemanyagár statisztikájából vesszük, a magyar árakat a MEKH szolgáltatja az Eurostatnak.)

Az elmúlt egy év során a benzin ára 4%-kal csökkent, a gázolaj ára gyakorlatilag változatlan. Az időszaki havi átlagkeresetek emelkedtek, ezért tavalyhoz képest kb. 10,5%-kal több benzint és 6,5%-kal több gázolajat lehet egy havi nettó átlagkeresetből tankolni.

Forrás: GKI Energiakutató

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo