Szenvedélybiznisz: Játékgyárosok
Az igazán jó vállalkozási ötleteket általában az élet adja: valami olyasmi, ami nekem hiányzik, amit én keresek, de nem találok. És ha nekem kell, valószínűleg másnak is. És a legmerészebb, leginnovatívabb, leggyorsabb fogja végül vállalkozássá fejleszteni az ötletet, ahogyan tette ezt a lapban bemutatkozó három játékgyáros, a tanulobicikli.hu, a Freshka és a Kattuska.
„A már bizonyított cégeket kell támogatni!”
Eltelt 25 év a rendszerváltás óta, s néhányan az akkortájt alakított hazai vállalkozásokból mára milliárdos forgalmú családi cégekké nőttek. Ám az ilyen sikertörténetek száma elenyésző, miközben mai napig 600 ezer működő társas vállalkozást tartanak számon Magyarországon. Tóth Tamást, az Opten tulajdonos-ügyvezetőjét kérdeztük arról, hogy mit rontottunk el. Vajon mi az oka annak, hogy a hazai vállalati szféra nem úgy fejlődött, ahogyan azt reméltük?
Újraszabott intézményrendszer
A hazai export GDP-hez mért aránya nagyságrendileg 90 – 95 százalék, de az export meghatározó részét a külföldi vállalatok bonyolítják, mindössze 15 százalék körül van a magyar tulajdonú, kis- és közepes vállalkozások aránya a kivitelben. A kormány különböző támogatási intézkedést vezetett be annak érdekében, hogy a kisebb hazai cégek exportja lendületet kapjon. Többek között jelentősen átszervezte az őket segítő intézményrendszert.
Megúszta a cafeteria!
Nagy riadalmat keltett a munkáltatók és munkavállalók között a 2015-ös adótörvények első javaslata, amely drasztikusan megemelte volna a béren kívüli juttatások adóterhét. Végül, ha okosan tervezünk – hogy hogyan kiderül a cikkből –, egyetlen forinttal sem nő a cég és a munkavállaló cafeteria adóterhe. Sőt, ha kihasználjuk az adómentes lehetőségeket, akár még növekedhet is a dolgozóknak adott nettó juttatás értéke. Az önkéntes kasszákra azonban nehéz év vár.
Cunamiként közelít a technológia!
Az M2M átrajzolja valamennyi iparág működési modelljét, a szereplők egymáshoz való viszonyát, az üzleti stratégiákat. Az okos kütyük új lehetőségeket teremtenek az egészségügyben is: a megelőzésben, a gyógyításban, az egészségmenedzsmentben és a beteg – orvos viszonyában. Az elmúlt pár évben hirtelen már kézzelfogható közelségbe került számtalan sci-fibe illő eszköz, ám a java még hátra van!
25 éves az internet – infografika
A hadiipari projektből kinőtt internet széles körű elterjedése forradalmasította az üzletmenetet és a magánéletünket egyaránt. Állandóan online vagyunk, a világháló munkánk, életünk minden percét beszövi. De nem mindenben váltotta be a hozzáfűzött reményeket. Hogy hol nem, kiderül az infografikából.
Népfront
A No Logo és a Sokkdoktrína írója új művében az elszabadult kapitalizmust hibáztatja az éghajlatváltozásért, mondván annak alapelve a természeti erőforrások kiaknázása. A rendszert csak a kollektív, népi ellenállás döntheti meg, állítja Naomi Klein a This Changes Everything című könyvében.
Járom az utam
Egyre több ember vágyik arra utazásai során, hogy valami igazi különlegességgel legyen gazdagabb. Tarolnak a speciális programok és még inkább az, ha a kötött mindennapokból a teljes szabadságba érkezhetünk.
Nagy falat
Elemzők szerint Kína a világ második legnagyobb nemzetgazdaságaként úgy tekint Európára, mint egy kontinensre, ahol minden eladó: a készpénzben dúskáló ázsiai befektetők fantáziát látnak a jól teljesítő európai cégekben éppúgy, mint a recesszió miatt meggyengült, olcsón felvásárolható vállalkozásokban. A cikkből kiderül, mit keresnek a kínai befektetők.