Az előrejelzések szerint a mesterséges intelligencia alapjaiban határozza meg a jövő munkaerőpiacát miközben bizonyos készségek, kompetenciák fejlesztését elengedhetetlenné teszi. A technológia előnye egyesek szerint a diákok ösztönzésében és a produktívabb tanulási környezet kialakításában rejlik. A kezdeti aggodalmak ellenére már világos, az MI nem váltja le a pedagógusokat, hanem inkább együttműködő asszisztensként segítheti a munkájukat többek között a monoton, automatizálható feladatokban, például az osztályzásban és az iskolai adminisztrációban.
Meredek növekedési pályán az MI oktatástechnológia piaca
A Grand View Research 2020-as jelentése szerint a mesterséges intelligenciát alkalmazó edtech cégek piacának mérete 2021-ben 1.8 milliárd USD volt. Az előrejelzés szerint 2022-2030 között 36 százalékos CAGR növekedés várható és az időszak végére a piac elérheti a 32,27 milliárd USD-t. Az alkalmazások típusai szerinti a piac felét a tanulási platformok és virtuális segítő alkalmazások teszik ki, melyet az okos tartalmak kategóriája követ. A legnépszerűbb megoldások között a felhőszolgáltatásokhoz kapcsolódó termékek, a gépi tanulás és a természetes nyelvfeldolgozás szerepeltek.
A digitális technológia, köztük a mesterséges intelligencia és a robotika folyamatos terjedése mellett az edtech iparág már most is gyorsan növekszik és ez az évtized végéig várhatóan így is marad. Ezt a globális piaci momentumot a magyar edtech iparág szereplői sem hagyják ki, ezért alakult meg 2023. szeptember 2-án, az első EdTech Summit Hungary konferencián az EdTech Koalíció, amely edtech cégeket, oktatási intézményeket és állami szervezeteket köt össze a közös érdekérvényesítés és a hazai oktatástechnológia fejlesztése érdekében. Az EdTech Koalíció közvetlen kapcsolatteremtéssel támogatja, hogy minőségi és külföldön is piacképes oktatástechnológiai termékek jöjjenek létre. Az együttműködés célja, hogy a magyar oktatás szereplői profitáljanak az oktatástechnológia újdonságaiból.