Ma már mind több telektulajdonos építkező teszi fel a kérdést, mielőtt belefogna a házépítés “kalandjába”, hogy miből építkezzen. Nem véletlenül, hiszen az elmúlt több mint tíz évben számos, az északi országokban, illetve Amerikában tradicionális házszerkezeti elem, fa-, műanyag- és acélvázas építési technológia jelent meg a magyar piacon, néhány előnyös tulajdonságukkal dilemma elé állítva a téglához szokott honi építkezőt. Mielőtt azonban bárki is gyors döntést hozna, nem árt alaposan tájékozódnia: mennyiből “hozható ki” egy négyzetméternyi lakótér az egyes szerkezetekből, a házelemek összeállítása mennyire idő- és szakmunkaigényes, és nem utolsósorban milyen hő-, hang- és egyéb szigetelési paraméterekkel rendelkeznek.
Az Egyesült Államokban, Kanadában és a skandináv államokban évszázadok óta használt fa-, műanyag- és acélvázas építési rendszerek napjainkban Nyugat-Európában is reneszánszukat élik. Itthon, bár felhasználásukkal az elmúlt évtizedben szép számmal épültek raktárak, csarnokok, lakó- vagy egyéb közösségi épületek, van ugyan érdeklődés irántuk, a hazai polgárok többsége még mindig idegenkedik e szerkezetektől. Ennek a szakemberek szerint csak egyik oka az, hogy a magyar építési kultúrában nincs hagyománya a könnyűszerkezetnek: nem segített ez ideig tömeges elterjedésükben e rendszerek, anyagok azon sokat emlegetett előnye sem, hogy alkalmazásukkal egy ház igen rövid idő (öt hét-hat hónap) alatt tető alá hozható. A magyar családok többsége ugyanis (legalább is a statisztikai elemzések ezt mutatják) az elmúlt években igen nehezen tudta előteremteni az új otthon teljes építési költségét, aminek folytán hosszú hónapokig, akár évekig is elhúzódtak az építkezések. Mindemellett - a szakemberek szerint – mi magyarok a “jól bevált” téglát sokkal időállóbbnak, jobb hőszigetelőnek tekintjük, még akkor is, ha például a favázas házszerkezetek hőszigetelése bizonyítottan 2,5-3-szorosa a tégláénak.
Már nem olcsó, de…
A lakástámogatási rendszer a szakemberek szerint felkeltheti az érdeklődést a könnyűszerkezetes házépítési rendszerek iránt is. Ebben reménykednek a forgalmazó, gyártó cégek is. A téglával szemben felsorakoztatott könnyűszerkezeti előnyök közül mára ugyan – a tégla folyamatosan emelkedő ára ellenére -- “eltűnt” az olcsóság, mint az egyik fő szempont, így ma elsősorban az említett gyors kivitelezhetőséget emelik ki. Közös, méltányolható tulajdonságuk még, hogy a kész falpaneleket (többnyire) akár maga az építtető is összeszerelheti, csökkentve ezzel az építkezés költségét, ugyanakkor a kialakított házak helyiségeinek mérete később is tetszés szerint, rugalmasan változtatható. Ugyancsak figyelemre méltó a szerkezeteknek a téglánál jobb hőszigetelő képessége, amely az egyre felfelé kúszó energiaárak mellett szintén nem elhanyagolható szempont. A szakemberek szerint mindamellett, hogy többségük megfelel a hazai előírásoknak, és megfelelő “bizonyítvánnyal is rendelkezik, hátrányuk, hogy hangszigetelésüket – amely a hazai, viszonylag sűrű beépítésű településforma miatt okozhat gondot – még nem minden típusnál sikerült tökéletesen megoldani. Különleges szigetelésük révén viszont tökéletesen védenek a nedvesség ellen, és a nyáron kellemesen hűvös lakótér – különösen a faszerkezetek esetében -- télen sem hűl le. Mivel a fa élő, lélegző anyag, a helyiségek páratartalma állandóan stabil marad.
Tallózás a kínálatból
Fa-vázszerkezetű, illetve fenyőgerenda (fenyő rönk) családi házat jelenleg számos cég kínál. Ezek egyike a finn gerendaház értékesítését és kivitelezését felvállaló Honka Hungary Kft., amely az elmúlt években főként a fővárosban, a Balaton és Szentendre környékén építkezett. Házszerkezetének alapja a lappföldi igen jó minőségű fenyő, amely a hideg éghajlat hatására lassan nő, ezáltal anyaga keményebbé, ellenállóbbá válik. Ezt a fenyő “alapanyagot” megfelelő előkészítés (szárítás, penészgomba elleni impregnálás, tűzállóság-növelés stb.) után méretre szabva, a ház alapterületének megfelelő darabszámban szállítják a megrendelőnek, aki előzőleg több száz típusterv alapján választhatja ki a neki tetsző, felépítendő házat, és aki a már elkészített pinceszint vagy egyszerű sávalap fölé akár maga is összeállíthatja jövendő otthonát. Ehhez a cég szakembert biztosít számára. A rönkházak (miként a fa- és fém-vázszerkezetűek is) bármilyen hagyományos tetőfedő anyaggal lefedhetők. Karbantartásuk is egyszerű: a külső felületet 5, míg a belsőt 8-10 évente kell fakonzerváló anyaggal átkenni; a forgalmazók szerint szerkezetük így több száz évig "állja” az idő próbáját.
A fizetési konstrukció szerint a megrendelőnek a szerződés megkötésekor a gerendaszerkezet teljes vételárának 30 százalékát kell lerónia, majd néhány hét múlva, amikor Finnországból elindítják a szállítmányt, 50, átvételekor pedig a fennmaradó 20 százalékot kell kiegyenlítenie. Finn gerendaház építésekor a telektulajdonosnak szerkezetkész állapot esetén (áfával, vámmal, szállítással) -- a gerenda vastagságától függően -- 150-200 ezer forintos négyzetméterárral kell kalkulálnia, míg ha a cég kulcsrakészen adja át a házat – a belső kialakítástól, anyagoktól, felszereltségtől függően a négyzetméterár 250-300 ezer forint között mozog.
A favázas szerkezetű lakóépületek esetében a legtöbbször fenyőből, tölgyből készül a váz, amelynek mérete megfelel egy-egy falrész méretének. Ezek közé a faváz-elemek közé általában úgynevezett szendvicsszerkezet, vagyis több rétegű vízálló forgácslap és gipszkarton kerül, amely további kőzetgyapot hőszigetelést, majd korszerű belső-külső vakolatot kap, amelyet a hagyományos téglához hasonlóan lehet festeni, tapétázni stb. Hasonló házépítési technológiát számos cég kínál a hazai piacon. Az Erdért Faház Kft. például több mint 15 éve jelent meg saját gyártmányú termékeivel. Régebbi ajánlata, a Fachwerk gyártmányú szerkezet váza tölgyfából készül, a szerkezeti elemek közé pedig égetett téglapanel kerül. A társaság néhány esztendeje indította ennél olcsóbb favázas, Erdértthermo nevű elemrendszerét, amelynek felhasználásával többféle alapterületű, szintű és típusú lakóház építhető, melyek négyzetméterét szerkezetkész fokozaton 32 ezer, félkészen 62 ezer, kulcsrakészen pedig 86 ezer forint plusz áfától lehet megrendelni.
Hasonló háztechnológiával építi lakóépületeit több mint tíz éve a Pannon-Wolf Kft., amely napjainkban elsősorban már nem Ausztriából, hanem zömében Szibériából hozza be a vázhoz szükséges fenyőt, így idén valamelyest csökkentette négyzetméterárait. A tervezéstől a kulcsrakész felépítésig vállalják gyorsházaik elkészítését, melynek négyzetméteréért szerkezetkészen 40-45 ezer, félkész kivitelben 70-80 ezer, míg kulcsrakészen 130-150 ezer forint összeget kérnek.
Észak-Amerikából érkezik a vákuumos eljárással szárított üveggyapot és gipszkarton szigetelésű, illetve borítású fenyőfa (igény esetén bükk., juhar., nyár- vagy tölgy) tartószerkezet, valamint a házakhoz tartozó nyílászárók, fürdőszoba-felszerelések, beépített szekrények, szőnyegpadló és parketta is az Atronyx Kft. készházaihoz. A cég, amely az igényesebb megrendelők számára kulcsrakészen kínálja egy- és kétszintes lakóépületeit, két referenciaházat is épített Budaörsön, ahol az elmúlt években már több, igényesen kialakított hasonló lakóépületet adott át, jelenleg pedig egy könnyűszerkezetes kislakótelep kialakításán dolgozik. A vételárat – mint általában minden cégnél – itt is a szerződéskötéstől kiindulva több részletben kell kiegyenlíteni, a négyzetméterárak pedig 200 ezer forintról indulnak.
Néhány éve jelent meg a hazai piacon az Észak-Amerikában a fa minőségének romlásával és mennyiségének csökkenésével mind nagyobb teret hódító úgynevezett tüzihorganyzott acélvázas házépítési rendszer, melynek forgalmazója a ConTacTrade Kereskedelmi Kft. A technológia lényeges jellemzője, hogy nemcsak a falpanelek váza készül acélból, hanem a lakóház tetőszerkezete is. Ez utóbbi könnyű súlya lehetővé teszi azt is, hogy egy, már meglévő háznál, ahol az alap nem bírja el a hagyományos téglaráépítést, ezzel a rendszerrel egy újabb lakószintet húzzanak fel. A Kanadából importált acélszerkezeti anyagokból a cég szerelőcsarnokában modern számítógép-vezérlésű gépsoron milliméter pontossággal készülnek a különböző házszerkezeti elemek, amelyeket az építkezés helyszínére szállítva a cég szakemberei néhány nap alatt összeszerelnek. A vázszerkezet közé a már ismertetett gipszkarton-elemek kerülnek, melyet kívül-belül korszerű vakolattal látnak el. Az acélvázas szerkezetű egy- és több szintes, sorházi vagy egyedi kialakítású gyorsházak négyzetméterét szerkezetkészen mintegy 60 ezer, félkész stádiumban 80-85 ezer és kulcsrakészen 100 ezer forint felett értékesíti a társaság.
Ugyancsak a kilencvenes évek elejétől jelent meg a hazai építési piacon a biotégla, melyet Hegedűs Zsolt építészmérnök a vályog továbbfejlesztésével állított elő. A korszerű vályog, ahogy kifejlesztője nevezi – nemcsak ember- és környezetbarát, de összetételénél fogva kitűnő víz- és nyomásálló tulajdonságokkal is rendelkezik -- felhasználásával az elmúlt évek alatt számos nyaraló, panzió, közintézmény és családi ház, illetve ezek belső falai épültek. A mérnök-építész által kidolgozott ún. Bioeco-rendszerrel felépített lakó- és egyéb épületek boltíves szerkezetűek (a biotégla ezek kialakításához kiválóan alkalmazható), melyeknél általában a napenergiát is hasznosítják. A bioházak összes építőanyaga természetközeli: az alapozáshoz úsztatott köves sávalapot használnak, a földes pincét pedig felülről is földtöltéssel fedik be. Az üveglapokkal borított tetőrészt faszerkezet tartja, melynek elemeit bioragasztóval illesztik egymáshoz. A tetőzetet náddal szigetelik, majd erre kerül egy hatvan centiméteres földréteg, amelybe egyéb (örökzöld és évszaki) növényekkel együtt kb. 30 centiméter vastagságú fűtakarót telepítenek, így folyamatosan fenntartható az “élő” tetőtér. A bioházak fűtési rendszere – mellyel 40-50 százalékos költségmegtakarítás is elérhető a fűtési idényben – szintén egyedi megoldású: az egy légterű házak tetőterében keletkezett meleg levegőt ventilátorokkal a boltívek közé irányítják, amely onnan szétárad a helyiségekben. Az időjárás hidegebbre fordulásával bekapcsolható a környezetkímélő kombinált, körkörös fűtési rendszer is, amely néhány családi ház esetében kiegészül még fatüzelésű kemencével. Az eddigi tapasztalatok alapján a biotégla felhasználásával (amelyből egy 100-120 négyzetméteres ház felépítéséhez mintegy 30 ezer darabra van szükség) épített családi ház építési költsége saját kivitelezés esetén 100-150 ezer forint/négyzetméter között mozog.
Tégla vagy könnyűszerkezet?
Hagyományos téglából, fenyőgerendából, fa- vagy acélvázas szerkezettel, netán vályog, biotégla felhasználásával épüljön fel a család új otthona? Aktuális kérdés tavasszal,
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Vegyen részt és kérdezzen Ön is!
2024. november 28. 15:30
Véleményvezér
Sok nagy okos már világháborút lát
Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat
A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten
A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt
A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben
Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről
Az elmaradt reformok tragédiája.