A kormány is lemondott a 2,5 százalékos hiány teljesüléséről?
A kabinet most azt javasolta az Országgyűlés számára, hogy mintegy 100 milliárd forinttal emeljék meg a 2012-évi költségvetési hiány mértékét. Ezzel párhuzamosan ugyancsak ekkora mértékben emelkedne meg a kiadási előirányzat. Ennek egyértelmű oka a következő: az 5000 fő alatti települések esetében nagyságrendileg 96 milliárd forint korábban felvett hitel visszaváltását szeretnék megoldani. Ennek során viszont nem a hitel átvállalását, hanem az önkormányzatok számára a hitel kiváltásához szükséges pénz átadását választották. Ez pedig folyó kiadásnak fog minősülni a központi költségvetés számára.
Amennyiben teljesíthetőnek gondoljuk a költségvetési törvényben rögzített számokat, akkor is látható, hogy már a kabinet szerint sem sikerül tartani azt a hiánypályát, amit előzetesen kiszámoltak. Önkormányzati szektor nélkül is már 2,3 százalékos lesz a várható hiány mértéke, miközben a költségvetés kidolgozásakor még csak 2 százalékkal számoltak.
Az önkormányzati hiány mértékét jelenleg csak a kormány által adott várakozások alapján tudjuk becsülni. A 2012-es költségvetési törvény indoklásában még 150 milliárd forintos hiánnyal számoltak a települések esetében. Ezt figyelembe véve 2,8 százalék lenne a hiány mértéke az államháztartás egészére nézve.
Könnyen 3 százalék felett lehet a hiány
A Költségvetési Tanács diszkréten fogalmaz az idei folyamatok megítélése során, hiszen a költségvetés módosításához adott véleményében azt közli: „a 2012. évi költségvetési egyenleg tartását biztosító intézkedésekről szóló 1428/2012. (X . 8.) Korm. határozatban rögzített intézkedések végrehajtása és az Országvédelmi Alap zárolása mellett a tervezett módosítás esetén is 3 százalék alatt tartható a költségvetés GDP-arányos hiánya.” Azaz a Tanács sem mondja már ki, hogy tartható lenne a 2,5 százalékos hiánycél.
A Policy Agenda számításai szerint önkormányzatok nélkül nézve 2,4 százalékos lesz a hiány mértéke, és nem csak a kiadások növekedése miatt lesz rosszabb, hanem a kormány által reméltnél alacsonyabb GDP adatok következtében is. Ha ehhez hozzáadjuk még az önkormányzatok által termelt hiányt is, akkor számításaink szerint éppen alatta marad a hiány a kritikus 3 százaléknak.
Mindez csak és kizárólag akkor teljesülhet, ha nem enged a kormány a belső nyomásnak, és nem szabadítja fel a tartalékokat. Úgy tűnik, hogy a gazdaság lassulása miatt mintegy 450 milliárd forinttal lesz kisebb a bevételi oldal. Igaz ezt még képes a kabinet néhány tétel (korhatár alatti ellátások, fejezeti zárolások, Nemzeti Foglalkoztatási Alap) alacsonyabbra szabott kiadásaival és természetesen a 360 milliárd forintos tartalékkal némileg befedni.