Évi 100 ezer forintot hozhat a konyhára egy átlagos háztartás számára január elsejétől a 16 százalékos, egységes személyi jövedelemadó kulcs, amennyiben a parlament megszavazza a változtatásokat - derült ki a KBC Equitas által végzett felmérésből. A változás ugyanakkor nem mindenkit érint egyformán majd, elsősorban a közepes és magas jövedelműek tudnak megtakarítani belőle. A felső jövedelmi csoportba tartozó mintegy egymillió háztartás nettó bevétele 350 ezer forint körül alakult havonta a KSH statisztikák szerint. Az szja csökkentés hatása elsősorban ezt a réteget érinti, az ő esetükben átlagosan 15 százalékos jövedelemnövekedés várható januártól.
„Számításaink szerint az szja egykulcsossá tételével évi 300 milliárd forint marad a lakosságnál. Ebből az összegből havonta 15-20 milliárd forint csapódhat le azoknál a háztartásoknál, amelyek a többlet jövedelmük legalább felét befektetik, illetve valamilyen formában tovább fialtatják, ez pedig 7,5-10 milliárd forint befektetést is jelenthet havonta" - mondta Tordai Péter, Magyarország egyik vezető internetes brókertársaságának, a KBC Equitasnak a vezérigazgatója.
Kettős hatás
Ma Magyarországon a becslések szerint mintegy százezer háztartásnak van valamely befektetési szolgáltatónál értékpapírszámlája, ezek mintegy fele tekinthető aktívnak. A KBC Equitas felmérése szerint amennyiben a fenti, 7,5-10 milliárd forintot valóban befekteti a lakosság, és a nyugdíjrendszer körüli viták még inkább előtérbe helyezik az öngondoskodás szükségességét, úgy ez a szám néhány éven belül akár az 500 ezret is elérheti.
„Az szja csökkenésből származó többletbevételnek kettős hatása lehet: azok a közepes jövedelmű háztartások, amelyek korábban a meglévő kiadásaik, hitel terheik miatt nem tudtak megtakarítani, végre elkezdhetnek félretenni. Amelyek pedig már eddig is rendelkeztek megtakarításokkal, a megnövekedett összegből egy komolyabb befektetési portfóliót is kialakíthatnak maguknak" - teszi hozzá Tordai Péter.