A március 15-ét megelőző napokban nem várt rekordokat döntött a forintárfolyam, volt nap, amikor 250 forint alatt is kereskedetek. Miközben a pénzpiacon ez történt, rendre megjelentek a különféle közlemények és nyilatkozatok arról, hogy értelmetlen dolog lenne megszüntetni az árfolyamsávot. Mint emlékezetes, két korábbi jegybanki tisztségviselő egy konferencián "dobta be" az ötletet. Már akkor cáfolta a felvetést a pénzügyminiszter, közölve, nincs a kormányzat napirendjén ilyen terv. S bár később más kormányzati szereplők és monetáris tanácsban tevékenykedők is hasonlóan érveltek, a piacon nem maradt abba a spekuláció. Ezért is kérdeztük meg a pénzügyi szaktekintélytől, a 12 évvel ezelőtti pénzügyminisztertől, Bokros Lajostól, hogyan ítéli meg a forint helyzetét, illetve magát a vitatémát.
- Az elmúlt egy-két hétben is azt lehetett tapasztalni, hogy roppant erős a forint, s akkor is erősödik, amikor azt lehetne gondolni, hogy semmilyen ok nincs a tendencia folytatódására. Miért történik mindez így és vajon kell-e tartani "váratlan" és nagy mérvű változástól?
- Nem lehet nem számolni egy esetleges zuhanással - jelentette ki Bokros Lajos. - Ezért nem jó, hogy erősödik a forint, mert semmilyen makrogazdasági, fundamentális alapja nincs. Amit tapasztalni lehet, az szín tiszta spekuláció. Arra való spekuláció, hogy vagy megszüntetik, vagy elmozdítják az árfolyamsávot. Én erről nem kezdtem volna semmilyen vitát, mert szerintem értelmetlen ilyesmit felvetni. Hiszen az eddigi plusz-mínusz 15 százalékos árfolyamsáv sem volt abban az értelemben effektív árfolyamsáv, hogy akár csak egyszer is interveniálni kellett volna azért, mert a forint elérte valamelyik szélét. Ha azonban elkezdenek egy ilyen döntésről - az árfolyamsáv megszűntetéséről - beszélni, akkor a piac értelemszerűen hozzálát tesztelni. Ezért erősödött az elmúlt hetekben a forint. Vagyis nagyon észnél kell lenni, hogy felelőtlen vitával gerjesztjük-e tovább is a spekulációt.