A munkavállalók igénylik, számos cég pedig egyre inkább csak megtűri, sőt a legszívesebben szigorítaná a home office-ban tölthető munkaidőt. A felsőfokú végzettséggel rendelkező munkavállalók között évek óta lényegében stagnál a távmunkában dolgozók aránya. A Covid első éveiben tapasztalt 22-23 százalékról 2022-re 18 százalékra csökkent, és ez 2024-ben sem változott – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból.
Fotó: Depositphotos
Ezt a stagnálást erősítette meg az NRC független piackutató intézet által végzett, átfogó B2B felmérés, amelyet az ICON Real Estate Management által kezelt irodaépületek bérlőinek döntéshozói körében készítettek. A válaszadók 75 százaléka, azaz négyből három szerint marad, ami eddig volt: nem terveznek több otthoni napot engedni a következő 1-2 évben. Mindössze 4 százalék gondolkozik a HO-napok számának növelésében.
„A hibrid munkavégzés nem múló trend, hanem a munkakultúra új valósága – de messze vagyunk még attól, hogy végleg kialakuljon az egyensúly. A munkáltatók egyre inkább szeretnék visszahívni a kollégákat az irodába, részben a hatékonyság, részben a csapatkohézió erősítése miatt. A munkavállalók viszont nem szívesen adnák fel a rugalmasságot, amit az elmúlt években kivívtak maguknak. Ez az ellentmondás most formálja újra azt, mit is jelent valójában a munkahely fogalma – és az irodák szerepe ebben a képletben kulcsfontosságú lesz” – mondja Nagy Gábor, az ICON Real Estate Management ügyvezető igazgatója.