Szerényen tovább nőtt a kiskereskedelmi forgalom

A kiskereskedelmi forgalom volumene 2001. első kilenc hónapjában (a felülvizsgált második negyedévi adatok figyelembevételével) 5,6%-kal, ezen belül szeptemberben 3,4%-kal haladta meg az egy évvel korábbi szintet.

A 2001. szeptemberi kiskereskedelmi forgalom 468,5 milliárd forintot ért el. Ez az érték fo-lyó áron 8,7%-kal, változatlan áron 3,4%-kal meghaladta az egy évvel korábbit. A szokásos szezo-nális visszaesésnek megfelelően a szeptember havi forgalom változatlan áron 4,1%-kal, folyó áron 3,5%-kal elmaradt az augusztusitól.
Az egész évben kiemelkedő dinamikát mutató gépjármű- és járműalkatrész-kiskereske-delem értékesítési volumenének növekedése ez évben először egyszámjegyűre (9,0%-ra) mérséklő-dött, azonban az első kilenc havi növekedés így is 17,7%-ot ért el. A gépjárműüzemanyag-kiskereskedelem eladásai ugyanakkor csak kismértékben (0,3%-kal) haladták meg az egy évvel ko-rábbit. (A megindult árcsökkenés hatására a III. negyedévi eladások volumene 2,4%-kal múlta felül az egy évvel korábbit.)
A nemzetközileg összehasonlítható (a gépjármű-, járműalkatrész- és üzemanyag-forgalom nélkül számított) adatok szerint a magyar kiskereskedelmi eladások volumene 2001 szeptemberében 2,9%-kal haladta meg az egy évvel korábbit, ami magasabb az Európai Unióban mért átlagos növe-kedésnél. A legfrissebb információk szerint, 2001 augusztusában, a 15 EU tagországban átlagosan 2,5%-kal, az eurózóna országaiban 1,8%-kal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene az előző év augusztusához képest. A tagországok közül a legmagasabb növekedési ütemet Spanyolországban (8,0%), Írországban (5,9%), valamint az Egyesült Királyságban (5,5%) regisztrálták, míg csökkent a forgalom volumene Portugáliában (3,4%) és Olaszországban (1,5%).

Szeptemberben Magyarországon a leggyorsabban a textil-, ruházati és lábbeli- (10,1%-kal), az iparcikk jellegű vegyes (12,4%-kal), valamint a használtcikk- (17,8%-kal) kiskereskedelmi üzletek forgalmi volumene nőtt az egy évvel korábbi szinthez képest. Kisebb mértékben emelkedett – a már említett gépjárműüzemanyag-kiskereskedelem mellett –a kultúr- és egyéb, máshová nem sorolt iparcikk- (5,9%-kal), valamint az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem (3,2%-kal) forgalma. Az előző évi szinten maradt a gyógyszer-, gyógyászati-termék-, illatszer-, valamint a csomagküldő kiskereskedelem eladásainak volumene. Kisebb (1,6%-os) mérséklődés a bútor-, műszakicikk-, és vasáru-kiskereskedelem területén következett be.

Az év első felében még visszafogott textil, ruházati és lábbeli-kiskereskedelem eladásai az előző két hónapban 3-3%-os növekedést, szeptemberben már kétszámjegyű (10,1%-os) emelkedést mutattak az egy évvel korábbi azonos időszaki szinthez képest. Az első kilenc havi együttes forga-lombővülés 3,2%-os volt.

Az iparcikk jellegű vegyes kiskereskedelem forgalmának dinamikus (szeptemberben 12,4%-os, az első kilenc hónapban 6,0%-os) növekedése főként a nagy alapterületű, vegyes termék-körű áruházak eladásainak bővüléséből származik.

Tovább folytatódott az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem kiegyen-súlyozott növekedése. A forgalom volumene az első kilenc hónapban 4,4%-kal, ezen belül szep-temberben 3,2%-kal haladta meg az egy évvel korábbit.

A bútor-, műszakicikk- és vasáru-kiskereskedelem első kilenchavi forgalma 1,9%-kal haladta meg az egy évvel korábbit, ezen belül a szeptemberi forgalom kissé (1,6%-kal) elmaradt a tavaly szeptemberitől. (A 2000. évben ezen üzletcsoport forgalma rendkívül dinamikusan, 21,1%-kal nőtt, ezen belül a szeptemberi bővülés 19,5%-os volt.) A legújabb adatok szerinti mérséklődés elsősorban az elektromos háztartási gépeket, tv-t, rádiót, videokészüléket forgalmazó üzletek jelen-tősebb forgalmi visszaesésével kapcsolatos, amit nem tudott ellensúlyozni a bútor- és egyéb háztartásicikk-üzletek eladásainak mérsékelt bővülése.
(Módszertani megjegyzés: minden tárgyhónapra vonatkozó adatközlés előzetes. A hibás, késve érkezett adatszolgáltatások figyelembevételével az adatokat a KSH újra feldolgozza A felülvizsgált adatokat a következő negyedév harmadik hónapjának adatközlésével egyidejűleg publikálja, így jelen gyorstájékoztató január–június időszakra a felülvizsgált adatokat tartalamzza.)

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo