Az osztrák főváros tavaly egy kétlépcsős kiválasztási folyamat során, hét másik jelölt várossal szemben győzött, és Barcelona után immár a második város, amely ezt a címet viselheti.
„Ez a cím elismerés Bécs demokratikus erőfeszítéseiért és a polgárok aktív részvételéért. De egyben kötelezettséget is jelent a további fejlődésre. A demokrácia nem magától értetődő, hanem közös projekt, amelyet nap mint nap meg kell újítani” – mondta Michael Ludwig, Bécs város polgármestere.
Bécs több sokszínű kezdeményezéssel indítja el a demokrácia évét, amelyeknek fő célja, hogy a bécsi lakosok még aktívabban résztvehessenek a polgári döntéshozatalban. Az egyik fontos újítás, a 2025-től érvénybe lépő új támogatási program, amely lehetőséget ad a bécsieknek, hogy megvalósítsák mindazokat az ötleteiket, amelyek erősítik demokratikus értékeket. Civil szervezetek, vállalatok és egyéni résztvevők is benyújthatják projekt-javaslataikat a pályázatra, a nyerteseknek pedig támogatást nyújt a város. Összesen 300.000 euró áll rendelkezésre a kezdeményezések finanszírozására.
A város arra is törekszik, hogy összehozza az Európa-szerte élő embereket, és elősegítse a demokráciával kapcsolatos nemzetközi eszmecserét, hiszen, ahogy Jürgen Czernohorszky, városi tanácsnok is hangsúlyozta: „a városok innovációs terek és kísérleti laboratóriumok, ahol a részvétel és az együttdöntés új módszereit próbálhatjuk ki.”