A magáncélú megtakarítások fontossága ellenére a felmérések szerint az európaiaknak csaknem a 40 százaléka nem tesz félre a nyugdíjas éveire a kötelező járulékokon felül, és ennek fő okai az érdeklődés, az ismeretek és a bizalom hiányában keresendők.
Magyarországon még borúsabb kép rajzolódik ki. Az MNB statisztikái szerint csupán a magyarok 20 százaléka takarít meg eleget ahhoz, hogy öngondoskodási céljai teljesíthetők legyenek.
Európában a magyar háztartások tartják a legkevesebb pénzt nyugdíjpénztárban és biztosításokban, és további adatok szerint mindössze a háztartások 2 százaléka rendelkezik részvényekkel, és 3 százalék tart megtakarítási céllal befektetési alapokat.
Noha a magyarok elsődleges megtakarítási célja a nyugdíjas évek pénzügyi biztonságának megteremtése, az egyéni nyugdíjbefizetések csupán az alkalmazottak bruttó bérének 19,3 százalékát teszik ki, ami alacsonyabb az EU-s országok átlagos teljes, 22,09 százalékos járulékkulcsánál.
A legfrissebb magyar magánnyugdíjpénztári jelentések sem adnak okot bizakodásra. Egy nem reprezentatív kutatás adatai szerint a magyar magánnyugdíjpénztári piacon az első elérhető eredmények alapján visszaesés figyelhető meg az ügyfélszám tekintetében 2022-ről 2023-ra.
Martin Sokk, a Lightyear befektetési platform vezérigazgatója és alapítója szerint „manapság Magyarországon és általában Európában is az emberek az időskori jövedelmük tekintetében az államra támaszkodnak. A realitások azonban pont az ellenkező irányba mutatnak: a jövőnk anyagi biztonságának megalapozását és a jólét megteremtését kizárólag önmagunktól várhatjuk.