„Felmérésünk szerint a munkavállalók 70 százaléka nyitott a váltásra. Az első és legfontosabb indok továbbra is a fizetés, de elkezdett felzárkózni a munka-magánélet egyensúlya, ami kiterjed a cégek által nyújtott otthoni és hibrid munkavégzésre is. Vannak, akik a karrierlehetőség és a szakmai kihívások miatt váltanak, míg mások a közvetlen felettes személye vagy a rossz irodai légkör miatt néznek új lehetőségek után” – mondta el Farkas Tamás, a toborzócég vezetője.
Azok közül, akik csak 1-5 százalék közötti béremelést kaptak idén, 88 százalék nyitott a váltásra. Vagyis csak az ennél magasabb szintű béremelés jelentett megtartó erőt.
Amíg tavaly 10-15 százalék között volt a leginkább jellemző béremelés, addig az idei évre ez 6-10 százalékra csökkent. A jövő évben a Grafton Recruitment szerint a legtöbb vállalat 5-8 százalék-os béremelést adhat a fehérgallérosoknak. Ez a várható, 3-4 százalék-os infláció felett lesz, de a bérek emelkedése csak kismértékben haladhatja meg a pénzromlás ütemét, ami fenntarthatja a magas váltási hajlandóságot.
Ha a béremelések üteme csökken is, a cégek egyre jobban alkalmazkodnak a munkavállalói igényekhez az egyéb juttatások terén, hogy meg tudják őket tartani.
„A béren kívüli juttatások közül a munkavállalók szempontjából hosszú ideje a legfontosabb az egészségbiztosítás. A vállalatok részéről azonban az elmúlt években ez nem volt a legfontosabb juttatások között. Idén úgy tűnik, a cégek is meghallották a dolgozók kérését, hiszen a felmérésünk szerint mostanra munkáltatói oldalon a második legfontosabb juttatási formává lépett előre. A SZÉP-kártya után rögtön az egészségbiztosítás következik, ami a magánegészségügyi ellátások iránti növekvő igényt mutatja” – mondta Farkas Tamás.