Az idei harmadik negyedévben készült felmérésben a BNP Paribas Cardif Munkaerőpiaci Stabilitási Indexe 74 pontos értéket vett fel, amely a megelőző negyedévhez képest ugyan 1 pontos esést, de az előző évhez képest 1 pontos emelkedést jelent.
„A magyar munkavállalók mostani hangulata visszatükrözi az alacsony munkanélküliségi rátát, vagyis a kedvezőtlen gazdasági helyzet alapvetően továbbra sem befolyásolja a munkaerőpiaci folyamatokat” – mondta el a BNP Paribas Cardif Biztosító vezérigazgatója.
Kiss Márk István szerint a munkavállalók bizalmi attitűdje stabilizálódni látszik az elmúlt negyedévek tendenciája alapján, még akkor is, ha ezek az értékek messze elmaradnak a COVID-járvány megelőző időszakához képest.
Az eredményekből kiderült, hogy a válaszadók negyedének (24 százalék) a háztartása kevesebb, mint egy hónapot tudna átvészelni a fő kereső állásvesztése esetén, ami a tavalyi harmadik negyedévhez képest 7 százalékpontos emelkedést mutat. Emellett az előző év hasonló időszakához képest 26 százalékról 33 százalékra emelkedett azok aránya, akik legfeljebb 3 hónapot bírnának ki a fő kereső munkanélkülisége esetén, míg 20 százalékról 18 százalékra esett azok aránya, akik akár több mint egy évet is képesek lennének ilyen módon átvészelni.
Az interjúalanyok több mint egyharmada (34 százaléka) azt is elmondta, hogy valamilyen szinten aggódik amiatt, hogy egy éven belül esetleg elveszítheti az állását, ami nem jelent érdemi változást az előző negyedévhez (35 százalék) képest, ugyanakkor az előző év hasonló időszakához (39 százalék) viszonyítva már érzékelhető a csökkenés.