A cégek többsége súlyos problémákkal szembesült a gazdasági válság során és a nehézségeken azóta sem sikerült túllendülniük, derül ki a Policy Agenda – Ipsos kkv konjunktúra index friss kutatásából. A negyedévente elvégzett vizsgálat szeptemberi adatainak alapján a cégvezetők szerint a mostani működésük 81 százalékon áll, amennyiben a 2008-as teljesítményt vesszük 100 százaléknak. Ez egyfelől jó hír, hisz a mélypontnak tekintett 73 százalékhoz képest 11 százalékos a javulás. Ugyanakkor a cégek teljesítménye még mindig messze elmarad a válságot megelőző szinttől.
A gazdasági lejtmenet az átlagosnál jobban sújtotta a kereskedelmi szektort – A Coface Hungary legfrissebb elemzése is a kis- és nagykereskedelmi cégeket minősítette a leginkább kockázatosnak az építőipar mellett –, az gyártótevékenységet végzőket pedig kevésbé. Regionális eltérést nem mutatott ki a kutatás. Arra viszont igen, hogy a teljesítmény visszaesése mellett jelentős a kkv-k vagyoncsökkenése is, ami a jövőre nézve jelenthet komoly problémákat. A cégvezetők úgy látják, hogy az elmúlt három évben 9 százalékponttal csökkent a cégvagyon, holott a megkérdezett vállalkozások 42 százaléka a saját tőke bevonásának lehetőségét is kihasználta a 2008 óta eltelt időszakban.
Ezzel összecseng a Coface elemzése, amely szerint – bár vannak kedvezőnek tűnő jelek is a gazdaságban – többségében olyan hatások érik a cégeket (olyan jogszabályi és egyéb változások indultak-indulnak el), amelyek miatt romlik a gazdálkodási környezet, nehezednek a tisztességes cégműködés feltételei. (Hogy miért csalnak a magyar cégek Kürti Gábor, a Hajtás Pajtás futárszolgálat vezetője szerint, azt itt olvashatja.) Félő, hogy újból a szürke- és feketegazdaság fog erősödni. A valós fizetési gondokat tükröző felszámolások növekedési üteme rendre meghaladja a tíz százalékot. (2010-ben minden korábbinál több cég ellen indult felszámolási eljárás.) A rossz cégszerkezet szintén komoly gond. Miként a társadalomban is viszonylag gyenge a középosztály, úgy a cégvilágban is kevés az önálló megerősödésre, gazdálkodásra képes vállalkozás, ugyanakkor a vállalkozói lánc végén könnyen bedönthető, kis, önálló üzleti tevékenységet végezni képes kis cégek tömege található, figyelmeztetnek a Coface Hungary szakértői.
A Policy Agenda – Ipsos kutatása alapján úgy látszik, hogy csak akkor képes a magyar kkv szektor kitörni a válság utáni időszak depressziós hangulatából, ha előre menekülve igyekszik versenytársai elé kerülni. Jelenleg azonban az általános tendencia inkább az, hogy a cégek a likviditási nehézségeik elkerülése miatt inkább elhalasztják a beruházásaikat miközben tőkehiányról számolnak be. A felmérésnek arra a kérdésére, hogy a cég folyamatos, megfelelő szintű tevékenységét, illetve a tevékenység bővítését mi korlátozza a leginkább, a legtöbb válaszadó a kiszámíthatatlan gazdasági környezetet (1-től 5-ig terjedő skálán 3,7 az átlag), az elégtelen belföldi keresletet (3,6) és a tőkehiányt (3) említették.