A csehek a minap élesen bírálták Nicolas Sarkozy francia elnök nagyvonalú terveit a francia autóipar megsegítésére. A cseh miniszterelnökük még azt is állította, hogy Sarkozy ezzel nehezíti az EU-t megreformálni hivatott, hányatott sorsú lisszaboni szerződés cseh ratifikációját. Prágában az "verte ki a biztosítékot", hogy Sarkozy történetesen éppen azzal példálózott: nincs az rendjén, hogy Franciaországban eladandó autók csehországi gyártását ösztönözze a francia állam.
Akár Obama
Végül a Renault és a Peugeot-Citroen úgy kapott 6 milliárd eurós támogatást, hogy a francia kormány nem követeli az autógyártó üzemek hazatelepítését más uniós országokból - például az alacsonyabb önköltségű Csehországból -, de azt igen, hogy a Franciaországban eladásra kerülő gépkocsik összeszerelésére ne telepítsenek külföldre további üzemeket. "Az elnökség úgy gondolja, hogy pillanatnyilag a legnagyobb veszélyt a protekcionizmus jelenti - mondta most Kalousek, amikor megérkezett az uniós pénzügyminiszterek keddi brüsszeli megbeszélésére.
"Maximálisan egyetértek, és támogatom a cseh elnökség azon kezdeményezését, hogy a közeljövőben egy európai csúcsértekezleten vitassák meg a protekcionizmus elterjedésének veszélyeit" - nyilatkozott a hír nyomán Fazakas Szabolcs szocialista európai parlamenti (EP-) képviselő. Felhívta a figyelmet arra, hogy nem csupán francia részről hangzott el a közelmúltban protekcionista megnyilatkozás. Ez sajnos összhangban van a múlt heti amerikai bejelentéssel, amikor Barack Obama elnök a "Buy American" elvhez kívánta kötni a 885 milliárd dolláros gazdasági mentőcsomagját (azóta a nemzetközi nemtetszés hatására visszavonta), de hasonló előzményeket érzékelhettünk már a német és angol autógyárak megmentésére irányuló kormányzati kezdeményezések esetében is - jegyezte meg.
A protekcionizmus a válság elmélyüléséhez vezet
A tervezett csúcson elsősorban a gazdaságélénkítési lépések eddigi tapasztalatait összegeznék az állam- és kormányfők, illetve azt, hogy a tagországok hogy állnak e tervek teljesítésével.
A szocialista politikus hangsúlyozta, hogy közös, egységes európai megoldás hiányában az egyes országok saját szempontjaikat szem előtt tartó intézkedései nem szolgálják a közös európai célokat. Amennyire helyes és fontos lépés volt, hogy Európa a múlt héten elsőként határozottan tiltakozott a "Buy American" eszméjének törvénybe foglalása ellen, ugyanilyen fontos, hogy "saját háza táján is seperve" akadályozza meg a protekcionizmus Európán belüli elterjedését, vélekedik Fazakas Szabolcs.
A rendkívüli EU-csúcstalálkozó időpontját szerdán jelenti be Mirek Topolánek cseh kormányfő és José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke.