Ahogy december 31-én megjósoltuk a héten ismét nő a benzin ára. Ha nem lenne a 480 forintos hatósági tarifa, akkor az átlagárak a következő szinten lennének: 95-ös benzin: 495 forint/liter, gázolaj: 500 forint/liter. Az áremelkedés mögött az olajárának folyamatos növekedése áll, amelynek jelenleg nem szab határt szinte semmi, mivel a keresleti oldal erősödik, miközben a kínálati oldal gyengül.
Líbia termelése napi 700 ezer hordóra mérséklődött, mert az El Sharara mezőt és a tengerparti kikötőt összekötő vezetéket javítják. A polgárháború nyomainak eltüntetése akár több hetet is igénybe vehet. A keresleti oldalt pedig az ösztönzi, hogy az omikron miatt úgy tűnik, a kormányoknak nem kell ismét lezárásokat elrendelniük. Kínából is olyan információk érkeztek, hogy sikerült megfogni az újabb járványhullámot, ami egészségügyi szempontból kiváló hír, de az olajárát a várható keresletnövekedés miatt felfelé mozdítja.
Az OPEC döntéshozói a héten ismét tárgyalnak az internet segítségével és várhatóan a termelés fokozása mellett döntenek, de a szakértők szerint arra nagyon vigyáznak majd, hogy a termelés növelésének mértéke olyan legyen, ami az árakat nem csökkenti.
A Mol-ra jó hír vár
Horvátország ugyan továbbra is vitatja a 2016-os jogerős genfi per ítéletét, amely a Mol győzelmét hozta, ennek ellenére úgy tűnik, újabb jogi csapás közeleg. Pedig a horvátok a legmagasabb politikai szinten tartják az ügyet. Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök szilveszter előtt ismét hangsúlyozta a Mol és a délszláv ország közti egyezség törvénytelen, mivel korrupció révén jött létre, míg a genfi döntés értelmében ez a szerződés továbbra is jogszerű. Nemsokára azonban a washingtoni döntőbíróság is véleményt mond és várhatóan a Mol javára dönt.
Ez jelentős, több százmillió eurós kártalanítás kifizetését jelentheti a magyar vállalat számára, mivel a horvát fél megszegte a privatizációs szerződést. A kártalanítás nemzetközi fizetésekből is lefoglalható.