Rt.-vé alakult BÉT

A Budapesti Értéktőzsde részvénytársasággá alakulásának fordulónapja január 31-e. Ezt az időpontot tűzte ki a BÉT január 8-i rendkívüli közgyűlése, miután egyhangúlag jóváhagyta az átalakulási szándékot. Január 31-re a BÉT új vagyonmérleget készíttet. A januári közgyűlés döntött arról is, hogy a Keler Rt-ben meglévő BÉT-vagyonhányad értékét független könyvvizsgáló mérje fel.

Simor András , a tőzsdetanács elnöke szerint erre azért van szükség, mert a Keler 25 százalékos vagyonhányada, 125 millió forintos könyv szerinti értéken szerepel a BÉT könyveiben, ám az elszámolóház saját tőkéje már eléri a 10 milliárd forintot.
A tőzsde elnöke korábban azt is közölte, hogy az rt.-vé alakulásról határozó közgyűlés várhatóan áprilisban lesz, az átalakulást a BÉT 2002 közepéig szeretné lezárni.

A tőzsde rt.-vé alakítását lehetővé tevő törvényt 2001. december végén fogadta el a Parlament. Ennek értelmében a tőzsde zártkörű részvénytársasággá alakul, és a jogszabály rögzíti azt is, hogy a tőzsdében egyetlen tulajdonos sem rendelkezhet 10 százaléknál nagyobb vagyoni hányaddal.
Az átalakulás után a tőzsde tulajdonosai a jelenleg tőzsdei vagyonhányaddal rendelkezők lesznek. Ezek a tőzsdetagsággal rendelkező, vagy volt tőzsdetag brókercégek, továbbá köztük van a Magyar Nemzeti Bank és egy magánszemély is.

A januári közgyűlés határozott arról is, hogy újabb beruházásokat egyelőre nem hajtanak végre, mert az infrastruktúra képes a követelmények teljesítésére. Amint a piac növekedésnek indul, lesz elegendő pénzük új beruházásokra, a BÉT-nek egymilliárd forintos készpénzvagyona van, teljes vagyona 2 milliárd forint.
Simor András elmondta, hogy továbbra is tárgyalnak keleti és nyugati tőzsdékkel egy esetleges tőzsdei szövetség létrehozására, ám ezeket a börzéket nem kívánta megnevezni.

A BÉT a 2001-es nem auditált mérlegadatai szerint 1,479 milliárd forintos bevételt ért el, míg a költségek 1,706 milliárd forintot tettek ki, vagyis 228 millió forint hiány keletkezett.

A 2002-es terv szerint a bevételek 1,366 milliárd forintot, a költségek 1,589 milliárd forintot, a hiány pedig 224 millió forintot tesz ki. A BÉT 2000-ben 2,080 milliárd forint bevételt, 1,772 milliárd forint kiadást, 303 millió forint bevételi többletet ért el.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo