A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a nagyobb aggregátoroknak, amelyek hatalmas erőművi portfóliókat kezelnek, jellemzően nem éri meg foglalkozni a kisebb, 200 kVA méret alatti naperőművekkel. Ha egy középfeszültségen vételező cég egy kisebb teljesítményű naperőművet épít – amelyre bőven van példa – könnyen lehet, hogy azért nem tud majd megfelelni a kötelezettségnek, mert nem talál olyan aggregátort, amely bevonja a mérlegkörébe. „Ebben az esetben a tulajdonos sosem fogja tudni beüzemelni az erőművét” – hívja fel a figyelmet Iványi Csaba.
Aki vállalati napelemes projektbe kezd, fontos, hogy már a beruházás kezdeti szakaszában érdeklődjön az illetékes áramszolgáltatónál a tervezett erőműre vonatkozó aFRR-kötelezettségről, és feltétlenül olyan aggregátor partnert válasszon, amely ténylegesen rendelkezik az aFRR-technológia kiépítéséhez szükséges képességekkel.
Noha a szabályozás bonyolultnak tűnik, a kötelezettség kiépítése nem jelent komolyabb terhet a beruházók számára, sőt a naperőmű tulajdonosa az aggregátori szerződésétől függően plusz bevételekre is szert tehet – mondja Iványi Csaba. Mivel egy rendszerbiztonsági intézkedésről van szó, a közeljövőben az aFRR-akkreditációt szerzett napelemes rendszerek tulajdonosainak sem kell arra számítaniuk, hogy az erőmű teljesítményének szabályozására ténylegesen sor kerül.