Rossz hír: hónapokat csúszhat a naperőművek beüzemelése

Hónapokat is csúsznak egyes céges napelemes projektek Magyarországon, és előfordul, hogy egy beruházó nem tudja beüzemelni a naperőművét, mert előzetesen nem számolt egy új előírással, az úgynevezett aFRR-kötelezettséggel. A helyzetet bonyolítja, hogy az új szabály kapcsán a piaci-szabályozói gyakorlat egyelőre kialakulatlan, és az áramszolgáltatók elvárásai sem mindig koherensek. A Green Geo tapasztalatai szerint vannak beruházók, akik csak papíron próbálnak megfelelni a kötelezettségnek, az előírt technológiát nem építi ki, míg mások a már elkészült napelemes rendszerüket azért nem tudják beüzemelni, mert nem találnak olyan aggregátor céget, amely az erőművet bevenné a portfóliójába. A napelemes beruházásba kezdő vállalkozásoknak érdemes alaposan tájékozódniuk a vonatkozó előírásokról, és olyan aggregátor céget választani, amely ténylegesen rendelkezik az aFRR-kötelezettség ellátásához szükséges képességekkel.

Nem engedik bekapcsolni az erőművet, ha nincs aFRR

A kötelezettségtől tartani nem kell, de aki nem körültekintő, könnyen megégetheti magát, mivel a szabályozás nehezen érthető, a piaci gyakorlat pedig kialakulatlan” – hangsúlyozza Iványi Csaba. A Green Geo kereskedelmi igazgatója szerint sok napelemes tervező és kivitelező nem foglalkozik a kötelezettséggel, mondván ez nem az ő feladatuk, hanem a beruházóé, de az is megesik, hogy valaki azért nem számolt vele, mert az erőműve tervei még azelőtt készültek, hogy a jogszabályi előírás megjelent. „Előfordul, hogy egy cég csak akkor szembesül az aFRR-kötelezettséggel, amikor a napelemes rendszer már elkészült, és az áramszolgáltató elutasítja az erőmű bekapcsolását. Ez hónapokkal is elnyújthatja a projektet” – teszi hozzá a szakember. További bizonytalanságot okoz, hogy az áramszolgáltatók gyakorlata sem koherens, egyes szolgáltatók olyan naperőművek esetében is előírják az aFRR-akkreditációt, amelyeknél a Mavir nem várja el.

Vissza is vonhatják a naperőmű engedélyét

Az erőmű tulajdonosának a rendszer beüzemeléséig kell beszereznie egy befogadó nyilatkozatot egy aggregátortól arról, hogy bekerült a mérlegkörébe, majd ki is kell építenie 60 napon belül a szabályozáshoz szükséges technológiát. „Komoly probléma, hogy az aggregátori jogosultsággal bíró cégeknek csak kisebb része rendelkezik a Mavir elvárásainak megfelelő, úgynevezett virtuális szabályozó központtal, azaz képes ténylegesen ellátni a feladatot. Egyes aggregátorok ennek ellenére adnak ki befogadó nyilatkozatot” – hívja fel a figyelmet Iványi Csaba. Mivel az áramszolgáltatók csak a nyilatkozat meglétét kérik, de a tényleges kiépítést nem ellenőrzik, sokan csak a nyilatkozatot szerzik be, míg a technológiai összekötést már nem építik ki. Azaz, az erőmű papíron bekerül az aggregátori mérlegkörbe, de valójában nem felel meg az előírásnak. „Aki nem építi ki a technológiát, komoly kockázatot vállal, mert bármikor ellenőrizhetik a meglétét, annak hiányában pedig visszavonhatják az erőmű engedélyét.” – mondja a szakember.

Véleményvezér

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF 

Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását

Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását 

A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet

A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet 

A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?

Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint? 

Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo