Magyarországon 2022 végén egy új szabályozást vezettek be a háztartásinál nagyobb méretű – 50 kVA teljesítmény feletti vagy középfeszültségű – naperőműveknél. Az aFRR-nek (automatic Frequency Restoration Reserve) vagy kiegyenlítőenergia-szabályozásnak nevezett kötelezettség célja, hogy segítse a rendszerirányítót (Mavir) az országos villamosenergia-egyensúly fenntartásában. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a naperőmű tulajdonosa – megfelelő pénzügyi ellentételezésért cserébe – lehetővé teszi a Mavir számára, hogy szükség esetén változtassa az erőmű termelését.
A szabályozás oka, hogy egyre több időjárásfüggő erőmű van hazánkban is, melyek termelése nem egyenletes, miközben a villamosenergia-rendszerben a termelésének és fogyasztásának minden pillanatban meg kell egyeznie. A naperőművek egyenetlen termelését a többi között úgynevezett kiegyenlítő szabályozási szolgáltatók (gázerőművek, gázmotorok, akkumulátorok stb.) ellensúlyozzák. Ugyanilyen eszköz a rendszerirányító számára naperőművek termelésének szabályozása is.
Az aggregátor egy olyan cég vagy szervezet, amely a villamosenergia törvény alapján aggregálásra jogosult, és rendelkezik megfelelő virtuális szabályozó központtal. Feladata, hogy a kisebb-nagyobb erőművek összefogásával nagy szereplőként a Mavir számára kiegyenlítőenergia-szabályozási szolgáltatást nyújtson.
Ahhoz, hogy a Mavir egy naperőművet szabályozni tudjon, az erőműnek aFRR- akkreditációt kell szereznie. Ehhez két alapvető feltételnek kell megfelelniük az 5 MW-nál kisebb naperőművek tulajdonosainak: egy úgynevezett aggregátor céget kell választaniuk, amely beveszi az erőművet a portfóliójába, illetve olyan technológiát kiépíteniük, amely lehetővé teszi a Mavir számára, hogy igény esetén távolról – az aggregátoron keresztül – változtatni tudja az erőmű teljesítményét.