Rossz hír: hónapokat csúszhat a naperőművek beüzemelése

Hónapokat is csúsznak egyes céges napelemes projektek Magyarországon, és előfordul, hogy egy beruházó nem tudja beüzemelni a naperőművét, mert előzetesen nem számolt egy új előírással, az úgynevezett aFRR-kötelezettséggel. A helyzetet bonyolítja, hogy az új szabály kapcsán a piaci-szabályozói gyakorlat egyelőre kialakulatlan, és az áramszolgáltatók elvárásai sem mindig koherensek. A Green Geo tapasztalatai szerint vannak beruházók, akik csak papíron próbálnak megfelelni a kötelezettségnek, az előírt technológiát nem építi ki, míg mások a már elkészült napelemes rendszerüket azért nem tudják beüzemelni, mert nem találnak olyan aggregátor céget, amely az erőművet bevenné a portfóliójába. A napelemes beruházásba kezdő vállalkozásoknak érdemes alaposan tájékozódniuk a vonatkozó előírásokról, és olyan aggregátor céget választani, amely ténylegesen rendelkezik az aFRR-kötelezettség ellátásához szükséges képességekkel.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarországon 2022 végén egy új szabályozást vezettek be a háztartásinál nagyobb méretű – 50 kVA teljesítmény feletti vagy középfeszültségű – naperőműveknél. Az aFRR-nek (automatic Frequency Restoration Reserve) vagy kiegyenlítőenergia-szabályozásnak nevezett kötelezettség célja, hogy segítse a rendszerirányítót (Mavir) az országos villamosenergia-egyensúly fenntartásában. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a naperőmű tulajdonosa – megfelelő pénzügyi ellentételezésért cserébe – lehetővé teszi a Mavir számára, hogy szükség esetén változtassa az erőmű termelését.

Csúszás lehet
Csúszás lehet
Fotó: Depositphotos

A szabályozás oka, hogy egyre több időjárásfüggő erőmű van hazánkban is, melyek termelése nem egyenletes, miközben a villamosenergia-rendszerben a termelésének és fogyasztásának minden pillanatban meg kell egyeznie. A naperőművek egyenetlen termelését a többi között úgynevezett kiegyenlítő szabályozási szolgáltatók (gázerőművek, gázmotorok, akkumulátorok stb.) ellensúlyozzák. Ugyanilyen eszköz a rendszerirányító számára naperőművek termelésének szabályozása is.  

Az aggregátor egy olyan cég vagy szervezet, amely a villamosenergia törvény alapján aggregálásra jogosult, és rendelkezik megfelelő virtuális szabályozó központtal. Feladata, hogy a kisebb-nagyobb erőművek összefogásával nagy szereplőként a Mavir számára kiegyenlítőenergia-szabályozási szolgáltatást nyújtson. 

Ahhoz, hogy a Mavir egy naperőművet szabályozni tudjon, az erőműnek aFRR- akkreditációt kell szereznie. Ehhez két alapvető feltételnek kell megfelelniük az 5 MW-nál kisebb naperőművek tulajdonosainak: egy úgynevezett aggregátor céget kell választaniuk, amely beveszi az erőművet a portfóliójába, illetve olyan technológiát kiépíteniük, amely lehetővé teszi a Mavir számára, hogy igény esetén távolról – az aggregátoron keresztül – változtatni tudja az erőmű teljesítményét.

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo