A Kopint-Datorg nyári konjunktúrajelentése a világgazdaság romló kilátásairól számol be. Az OECD-országokban a válságjelenségek a vártnál jobban elhúzódnak. Az Egyesült Államokban a „földet érés” egyre keményebbnek bizonyul: az ipari termelés huzamosabb ideje csökken, a munkanélküliség nő, az információ-technológiai szektor válságos helyzetbe került, a beruházási tevékenység gyenge. Idén csak 1,7% körüli gazdasági növekedés várható. Japán recesszióban van, és az év végéig is a stagnáláshoz közeli teljesítményt nyújthat. Az Európai Unióban lelassult a gazdaság növekedése, s az év egészében 2,3%-os GDP-növekedés valószínű – jó 1 százalékponttal kevesebb, mint 2000-ben. A fejlett országok három fő régiójában egyszerre bekövetkezett lassulás, illetve recesszió mindegyikük kilábalását nehezíti, és rontja a növekedés feltételeit a fejlődő-felemelkedő és rendszerváltó országokban is. A világkereskedelem volumene a tavalyi 13%-os ütem után ebben az évben csak 4-5%-kal bővülhet. Nyugat-Európában az utóbbi hónapokban megélénkült az infláció. A várakozások ellenére az euró gyenge maradt, s tartós erősödésére a kutatók az év végéig sem számítanak. Az olajárak a tavaly őszi csúcstól ugyan jelentősen elmaradnak, de magasabbak az előre jelzettnél, s nagyarányú és tartós árcsökkenésre idén nincs esély.
Ami a rendszerváltó térségeket illeti, a FÁK országaiban a gazdasági növekedés folytatódik, de üteme elmarad a 2000. évitől. Az olaj- és gázexporttól függő orosz gazdaság lassulásának fő oka, hogy a nemzetközi olajárak nem nőnek tovább. Kelet-Közép-Európa országai közül a tavaly csak lassan növekvő Csehországban és Szlovákiában valamelyes gyorsulás megy végbe, a többi országban a növekedés üteme elmaradhat a múlt évitől. Lengyelországban – ahol a kemény monetáris restrikció a tavalyi 10% körüli inflációt mintegy 7%-ra leszorította – a GDP korábbi tartósan magas növekedési üteme drasztikusan lefékeződött. Az egykori Jugoszlávia több utódállama megnyílt a nemzetközi gazdasági együttműködés számára, ami az általános szegénység, a nagyarányú infláció és a tömeges munkanélküliség közepette lehetővé teszi az újjáépítés lassú megindulását. Romániában a gyorsuló gazdasági növekedés a külgazdasági egyensúly romlásával, Bulgáriában a negyedik éve javuló makrogazdasági teljesítmény súlyos és halmozódó szociális költségekkel jár.
A magyar gazdaságban a romló külgazdasági feltételek közepette folytatódik a fellendülés, ha a tavalyi kiemelkedőnél némileg mérsékeltebb ütemben is. Az első negyedévben a GDP 4,4%-kal volt magasabb, mint 2000 megfelelő időszakában. Az ipari termelés – amelynek alakulása a legközvetlenebbül kapcsolódik a nyugat-európai konjunkturális irányzatokhoz – növekedés-lassulása a vártnál kifejezettebb, de a növekedés üteme így is tekintélyes (mintegy 10% az év eddigi hónapjaiban). Építési boom alakult ki, de a beruházások összessége mérsékelt ütemben bővült. Felgyorsult a jövedelmek és a fogyasztás növekedése. A kiskereskedelmi forgalom élénkül – az élelmiszerforgalom is. A nettó reálkeresetek az év első négy hónapjában 4,9%-kal nőttek. Lassan javul a munkaerő-piaci helyzet, bár a regionális eltérések nem csökkentek. Dinamikusan nőtt a külkereskedelmi áruforgalom. A vártnál kedvezőbben alakult a folyó fizetési mérleg és az államháztartás is. A makrogazdasági mutatók közül az infláció alakulása tért el az év eddigi hónapjaiban leginkább a várakozásoktól és adhatott okot aggodalomra. A fogyasztói árak az év első öt hónapjában az előző év hasonló időszakához képest 10% fölötti ütemben nőttek, s az infláció havi rátája a márciusi és áprilisi csökkenés után májusban ismét emelkedett.
A gazdaságpolitika antiinflációs céljai az elmúlt hónapokban mind pregnánsabban fogalmazódnak meg. A sávszélesítés, a devizaliberalizáció és az inflációs célkitűzés rendszerére való áttérés a jegybank monetáris politikájában az infláció gazdaságpolitikai kezelésének a változásáról (is) tanúskodik. A kutatók helyeslik a hosszabb ideje 10% körüli szinten beragadt infláció elleni határozottabb fellépést, egyben arra figyelmeztetnek, hogy kockázatos volna az áremelkedés nagyon erőteljes rövid távú csökkentését a monetáris politika eszközeivel erőltetni. Felhívják a figyelmet arra is, hogy a forintnak a sávszélesítést követő impozáns erősödése a gazdaság különböző szereplőit eltérő módon érinti.
A Kopint-Datorg számításai szerint a hazai GDP 2001-ben mintegy 4,8%-kal nőhet. A gazdasági növekedést keresleti oldalról elsősorban a belföldi felhasználás dinamizmusa támaszthatja alá. Az áremelkedés üteme az év második felében jelentősen lassulhat, de a kutatók így is 7,5-8%-os december/decemberi és mintegy 9,5%-os évi átlagos inflációval számolnak.
Az ipari termelés mintegy 10 százalékkal fog nőni. A háztartási fogyasztás növekedését 4,5-5%-ra, a beruházásokét 8%-ra, a nemzeti számlák szerinti kivitelét 14-14,5%-ra, a behozatalét 15-15,5%-ra prognosztizálják. A külkereskedelmi mérleg hiánya a tavalyinál nagyobb, 4,8 milliárd euró lehet. A folyó fizetési mérleg deficitje az év hátralévő hónapjaiban valószínűleg fokozódik, és 2,4 milliárd euró (a GDP 4,3%-a) körül alakulhat az év egészében. A nettó külföldi működőtőke-beáramlás 1,8 milliárd eurót tehet ki. A munkanélküliségi ráta valamivel meghaladja a korábban prognosztizált 5,5%-ot. Az államháztartási hiány GDP-hez viszonyított aránya a deficitnek az év második felében feltételezhető növekedése ellenére valószínűleg nem fogja meghaladni az eddig is prognosztizált 3,4%-ot.
A részletes jelentés:
I. Nemzetközi gazdaság
II. Magyar gazdaság
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.