Rekordot döntött a vállalatok felvásárlása

Az év utolsó napján ismertetett adatok szerint rekordot döntött 2021-ben a globális vállalati szektor által bejelentett egyesülési és felvásárlási ügyletek (M&A) összértéke. Az M&A-láz fő hajtóerejét a meredeken megugró piaci aktivitás mellett a széleskörű jegybanki és kormányzati gazdaságösztönző likviditásözön adta.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A világ egyik legnagyobb pénzpiaci adatszolgáltatója, a Refinitiv és a Financial Times londoni üzleti napilap pénteken ismertetett közös kimutatása szerint az év eleje óta több mint 5800 milliárd dollár értékű új M&A-tranzakcióról jött létre megállapodás a globális vállalati szektorban. Ez a legmagasabb éves M&A-tranzakciós érték a hasonló mérések több mint négy évtizeddel ezelőtti kezdete óta, 64 százalékkal haladja meg az 2020-ban elért értéket, és 54 százalékkal a koronavírus-világjárvány előtti utolsó teljes évben, 2019-ben mért szintet.

Az M&A-tranzakciók burjánzása nyomán a globális pénzügyi szolgáltatók is rekordjövedelmeket könyvelhettek el: az egyesülési és felvásárlási ügyletek lebonyolításáért a befektetési bankok - a 47 milliárd dolláros tanácsadói díjjal együtt - 157 milliárd dollár tranzakciós díjat szedtek be 2021-ben, többet, mint a hasonló kimutatások több mint két évtizeddel ezelőtti kezdete óta bármelyik évben.

A pénzügyi tanácsadók kaszáltak. Kép: Pixabay

A 2021-ben bejelentett legnagyobb megatranzakciók között volt a WarnerMedia és a Discovery egyesülése, amelynek nyomán hozzávetőleg 132 milliárd dollár piaci tőkeértékű tartalomszolgáltató médiakonglomerátum jön létre.

Az AT&T amerikai telekommunikációs vállalat által 2018-ban felvásárolt WarnerMedia - akkori nevén Time Warner - filmeket gyárt, televíziós csatornákat, kiadókat üzemeltet, internetes és telekommunikációs szolgáltatásokat nyújt. Érdekeltségei közé tartozik az HBO, a New Line Cinema, a Time Inc., a Warner Bros. Entertainment, a CNN, a Cartoon Network, a Turner Broadcasting System és a DC Comics.

A Discovery 220 országban és térségben működtet televíziós csatornákat. Ezek közé tartozik a Discovery Channel, a HGTV, a Food Network, a TLC, a Travel Channel, az Animal Planet, Európában pedig a Eurosport is.

Gigacég jön létre a médiában.

A pénteki Refinitiv/FT-elemzés szerint a jegybankok válságkezelő intervenciói, valamint a koronavírus-sokktól sújtott vállalatoknak nyújtott kormányzati ösztönzők felhajtóerőt adtak a részvénypiacoknak és a gazdasági növekedésnek, emellett könnyű hozzáférést biztosítottak az M&A-ügyletekhez felhasznált olcsó hitelekhez.

A Refinitiv az év végére összeállított összegzéseiben kimutatta azt is, hogy 2021-ben a globális vállalati szektor 12 100 milliárd dollár friss tőkéhez jutott a kötvény- és részvénypiacokon.

Ez szintén rekord: a mérések kezdete óta nem volt példa a vállalatok részéről ekkora összegű piaci tőkebevonásra egyetlen naptári éven belül.

Az év eleje óta felhajtott piaci vállalatfinanszírozás értéke 17 százalékkal haladta meg a részvény- és kötvénykibocsátásokból tavaly befolyt összeget, amely ugyancsak rekord volt.

A Refinitiv/FT-adatelemzés szerint ez is azt jelzi, hogy milyen könnyűek jelenleg a pénzügyi kondíciók a globális piac nagy részén, különösen az Egyesült Államokban, ahol a 12 100 milliárd dolláros teljes idei piaci vállalati finanszírozási összegből több mint ötezer milliárd dollárt hajtottak fel a vállalatok.

A kimutatás szerint az idén többtucatnyi olyan vállalati kötvénykibocsátás zajlott le, amelyek dollárban számolt értéke egyenként tíz- vagy tizenegy számjegyű volt. (MTI)

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo