Konzervatív ügyfélkörének - és persze saját magának - kíván kedvezni az OTP Bank Rt., minek utána megjelenik a pacon az OTP Pénzpiaci Alap. A bankcsoport a legutóbbi időkig az Optima Alappal, illetve a Maximával szerepelt csak, az előbbi a 3 és 12 hónap közötti, az utóbbi pedig a hosszú távú befektetéseket szolgálta ki. Az elmúlt napokban az OTP Pénzpiaci Alap 1 forintos névértékű befektetési jegyeinek jegyzési időszaka kezdődött el és fejeződött is be, az összegyűlt 462 millió forint pedig azt igazolta, hogy valós kereslettel lehet számolni az elkövetkezendőkben. Holtzer Péter, az OTP Alapkezelő Rt. vezérigazgatója január 19-én - a sajtó nyilvánosságát felhasználva mutatta be az OTP Pénzpiaci Alapot - bejelentette: január 21-én minden bizonnyal elindul a folyamatos forgalmazás. A 220 fiókon kívül az interneten is megtalálják a befektetési kínálatot az ügyfelek, akik között nagyon szívesen látják a vállalati, üzleti szférát is. A 3 hónapon belüli időtávra ajánlott termék ugyanis a cégeknek külön is előnyös, hiszen igen gyakran csak napokig, hetekig áll a számlájukon már befolyt, de még el nem kötött összeg, s nem dolgozik, nem hoz hasznot.
A péntektől elérhető új termék olyan, lekötést nem igénylő befektetés, amilyennek a hozama megközelíti a bankbetétekkel vagy rövid lejáratú állampapírokkal azonos idő alatt elérhető hozamot. Az alap portfoliója minimálisan 70 százalékban forintbetéti lekötésekből áll, a maradék 30 százalék túlnyomó részét rövid hátralévő futamidejű, forintban kibocsátott állampapírok teszik ki. Vállalati kötvényeket, jelzáloglevelet is vásárolhatnak persze. Az alap befektetésein elért eredményt az alapkezelő folyamatosan újra befekteti, így a befektetők tőkenövekményeként megjelenő hozamot az eladási és a vételi árfolyam különbözeteként, árfolyamnyereség formájában realizálják, mely kamatnak minősül, s az adókulcs 0 százalék.
A befektetési piac 2003 közepén kezdődött és a múlt év elejéig tartó traumája után, az elmúlt három-négy hónapban már megfordult a trend, s az OTP-s alapokhoz is e rövid idő alatt 100 milliárd forintnyi pénz érkezett. A piac egészét illetően tavaly az alapok kötvényvagyona 12 százalékkal csökkent, míg a pénzpiaci 70 százalékkal nőtt. Az idei előrejelzésekkel azonban óvatosak az OTP Alapkezelő Rt.-nél is, az állampapír alapoknál a hozamok 8-9 százalék körül alakulhatnak. De másmilyen befektetések esetében egyelőre tartózkodnak a jóslatoktól. A költségvetés helyzetét csak több kérdőjellel prognosztizálják, például a PPP szerepeltetése a büdzsében egyelőre bizonytalansági tényezőnek számít. Tavaly például jól alakult a részvénypiac helyzete, mégis - például az erős forint miatt - a részvényalapok nem hozták a remélt hasznot. Hasonlóan erős forinttal 2005-ben persze már nem számolnak.
Tőkegarantált, hozambiztosított termékekkel az utóbbi időben az OTP Bank nem rukkolt elő, ám egy hónapon belül meglepni készül a piacot. Holtzer Péter, az OTP Alapkezelő Rt. vezérigazgatója többet azonban nem árult el, csak azt sejtette, hogy a kitalált konstrukcióra garantáltan jól reagál majd a piac.