Ilyen jellegű kéréseket már kaptunk, de hogy hányat és kiktől, azt nem közölhetem, mert az már az adótitok körébe tartozik" - mondta az APEH szakmai elnökhelyettese. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a közelmúltban az APEH-nél tett látogatása során jelentette be, hogy kéri a hivataltól vagyonosodási vizsgálatát, majd utóbb a kormányszóvivő közölte, hogy ezt a kormány minden minisztere megteszi.
Költséges vizsgálat
Juhász István szerint vagyonosodási vizsgálatot elvileg bárki kérhet az adóhatóságtól, de a hivatal jogköre eldönteni, hogy kinél végez ilyet. Az adóhatósági vezető utalt arra is, hogy a vagyonosodási vizsgálat elvégzése egy-egy embernél is költséges, ezért mint mondta, nem valószínű, hogy a vizsgálatokra kiválasztásnál a kérésnek elsőbbséget biztosítanának, azaz sok ilyen jellegű kérésnek tennének eleget. Nincs olyan államigazgatási eljárás, amelyhez vagyonosodási vizsgálatra lenne szükség - tette hozzá Juhász István.
Arra a kérdésre, hogy a kormánytagoknál milyen adatokat vesznek majd figyelembe, az APEH elnökhelyettese elmondta, hogy számos lehetőség áll rendelkezésükre. Egyrészt a nyilvános adatbázisok, mint például a cég-, az ingatlan- vagy a gépkocsi nyilvántartás, amelyekből megállapítható, hogy a vizsgált személyek szereztek-e nagy értékű vagyontárgyat. Ugyancsak figyelembe veszik majd a képviselők nyilvános vagyonnyilatkozatait. Másrészt az adóhatóság rendelkezésére állnak a benyújtott adóbevallások.
Panel vagy villa
Az érintettektől a hivatal kérhet további adatokat is arról, hogy milyen vagyontárgyakkal, illetve jövedelmekkel rendelkezett az elmúlt időben - tette hozzá Juhász István. Amint ez a vizsgálatoknál általános, arra is figyelemmel lesznek, hogy az érintett életvitele milyen költséget igényel. Ez természetesen egyedi megközelítést igényel, hiszen például egészen más kiadásokat jelent, ha valaki egy panellakásban, vagy egy úszómedencés villában lakik - fogalmazott az elnökhelyettes. A vagyonosodási vizsgálat, mint minden más vizsgálat jegyzőkönyv felvételével jár, az AEPH határozatot hoz ezekben az ügyekben. A jegyzőkönyvben, illetve a határozatban rögzítettekkel szemben természetesen van jogorvoslati lehetőség is, amennyiben az adózó a megállapításokkal nem ért egyet, bírósághoz is fordulhat.