Petschnig: nincs gyors kitörési pontja Magyarországnak

Amit biztosan nem tudunk megtenni, hogy a külföldi bizalomra való tekintet nélkül nagy kamatcsökkentést hajtsunk végre - vélte Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató Zrt. tudományos főmunkatársa, a Piac és Profit "Krízis és túlélés, A hazai cégek válasza a pénzügyi és gazdasági válságra" konferencián.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Amennyiben a magyar gazdaság állapotáról beszülünk, ki kell térni a 2006 második felétől életbe lépő stabilizációs csomagra, mely meggyengítette a gazdasági szférát - nyitotta "A magyar gazdaság alkalmazkodása a világgazdasági válsághoz" című előadását Petschnig Mária Zita. A közgazdász szerint ez a stabilizációs csomag abban különbözött leginkább a Bokros csomagtól, hogy amíg az utóbbi a háztartásokra tette a terhet, addig a "Gyurcsány csomag" elosztotta ezt a háztartások és a vállalkozások között. Ráadásul pont azoknak a kiscégeknek okozták a legnagyobb problémát, amelyeknek az azt megelőző időszakban egész jó hozadékuk volt.

Az mindenesetre szerencse, hogy a válság nem a stabilizáció - amely még nem fejeződött be - megkezdése előtt érte el hazánkat, hiszen akkor sokkal nagyobb lehetett volna a baj - állítja Petschnig Mária Zita. Gondot okoz viszont, hogy a stabilizáció itthon mennyiségi megszorítás, nem pedig igazi reformokon alapszik, így nincsenek szilárd alapjai a költségvetésnek - bár ezen a helyzeten valamennyire javít a plafontörvény elfogadása.

Csökkenteni a deficitet

Ugyancsak jellemző a hazai helyzetre a sérülékenység: a háztartásoknak jelenleg nagyon alacsony a nettó megtakarítása, ami mellett egyre több és több hitelt vesznek fel. Ennek következtében mindenki külső forrásokra van utalva, ami igen nagy gondot okoz, ahogy az is, hogy hazánk még nem tagja az euróövezetnek.

Amit biztosan nem tudunk megtenni, hogy a külföldi bizalomra való tekintet nélkül nagy kamatcsökkentést hajtsunk végre - vélte az előadó, hozzátéve, hogy aki ezt gyorsan akarja végrehajtani, az nem méri fel ennek a lépésnek a tényleges kockázatát. A deficit növelése ugyancsak nem megoldás, ezt a kormány is belátta, így lehet az, hogy amíg az első benyújtott költségvetés 3,2 százalékos költségvetési hiánnyal számolt, addig a második már csak 2,9 százalékossal, míg a jelenlegi harmadik 2,6 százalékossal. A jegybank nagy kamatemelése és bankoknak nyújtandó megahitel a megmaradást szolgálja, ám ezeknek a lépéseknek számos hátulütője van, így a szakember egyelőre nem látja, hogy a magyar gazdaság számára melyek lehetnek a gyors kitörési pontok.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo