Az ágazat árbevétele közelíti a 4 ezer milliárd forintot, az export aránya a bevétel harmada. Jelentős pozitívum, hogy az élelmiszeripar eredményessége dinamikusan nőtt a tavalyi évig, emellett a technológiai lehetőségek tudatosabb kiaknázása, az innováció és a környezeti változásokra adott pozitív menedzsmenti válaszok hatására a termelés hatékonyság nőtt a koronavírust megelőző időszakban. A pozitív tendenciák ellenére az ágazat versenyképessége, hatékonysága még mindig elmarad a kívánt értéktől, mind a hazai pozíció erősítése, mind a nemzetközi szerepvállalás növelése további beruházásokat, fejlesztéseket igényel. Mivel az élelmiszer-feldolgozás az élelmiszer ellátás biztonságában kulcsszerepet tölt be, alapvető fontosságú az Irinyi Tervben is kiemelt ágazat fejlesztése. Ennek érdekében biztosítani kell a hazai adottságoknak és hagyományoknak megfelelő, a mezőgazdasági alapanyag háttér sokszínűségét figyelembe vevő és azt kihasználó élelmiszeripari feldolgozó ágazat talpra állítását, versenyképességének javítását - áll a kiírásban.
A felhívás célja, hogy komplex beruházások támogatásával, feltételesen visszatérítendő támogatás biztosítása révén biztosítsa az élelmiszeripari feldolgozó középvállalkozások fejlődésének, gazdaságban betöltött szerepének, piaci pozíciójának erősítését, munkahelyek megtartását eredményező beruházások támogatását, a területi különbségek csökkentését, a térségi felzárkóztatást és a helyi gazdaság megerősítését.
A rendelkezésre álló keretösszeg 5,149 milliárd forint, amelyből várhatóan 15-25 vállalkozást tudnak majd támogatni.
A felhívás keretében kizárólag a TEÁOR 10 és 11 (kivéve a TEÁOR 1020 kódja alá tartozó halfeldolgozást és tartósítást) besorolás szerinti élelmiszeripari feldolgozó tevékenység fejlesztésére irányuló projektek finanszírozhatók.
További részletek itt.