A Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program (Ginop) legújabb kiírásán a közepes méretű vállalkozások fejlesztései kaphatnak támogatást, a cégek modern gépeket vásárolhatnak, bővíthetik telephelyüket és képezhetik munkavállalóikat. Varga Mihály pénzügyminiszter a pályázattal kapcsolatban a minap azt mondta: a cél az, hogy a vállalkozások a lehető leghatékonyabban használják fel ezeket a forrásokat, ezért a támogatások mértékét is ehhez igazítják. Ha a fejlesztés meghozza a várt eredményeket, a vállalkozások akár a teljes összeg visszafizetése alól is mentességet kaphatnak.
A pályázat hétfőtől elérhető a Széchenyi2020 honlapján. A részletes pályázati kiírás szerint a kormány vállalja, hogy:
- a felhívás feltételeinek megfelelő projekteket a projektre megítélt 30 millió forint – 500 millió forint közötti visszatérítendő támogatásban részesíti a rendelkezésre álló forrás erejéig,
- a támogatási előleggel kapcsolatos feltételeknek megfelelő támogatott projekteknek a megítélt, visszatérítendő támogatás legfeljebb 100 százalékának megfelelő, maximum 500 millió forint összegű előleget biztosít.
A felhívás indoklása szerint nemzetgazdasági, sőt adott esetben nemzetbiztonsági szempontból fontos cél, hogy a lakosság elsősorban a hazai előállítású termékeket keresse és vásárolja. Különösen így van ez az élelmiszerek esetében, amely nem csupán munkát ad az élelmiszeriparban dolgozóknak, hanem – különösen veszélyhelyzetben – ellátási biztonságot is teremt. Az élelmiszeripar jelentősége összetett, az iparág a feldolgozóiparon belül a második legtöbb árbevételt és kibocsátást realizáló ágazat a járműgyártás után, egyben a második legnagyobb foglalkoztató is.