Összességében hatalmas összeget takarítottak meg a magyar családok tavaly novemberben, dacára annak, hogy az év utolsó előtti hónapjában a rengeteg akció és a közelgő karácsony miatt költekezésre csábítanak a kereskedők. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint a háztartások bankszámlái és értékpapírszámlái 458,6 milliárd forint friss megtakarítással gyarapodtak. Ezt kiegészítette egy hasonló nagyságrendű, 450 milliárd forint fölötti árfolyamnyereség is az értékpapírszámlákon, aminek köszönhetően a teljes lakosság pénzügyi vagyona még tovább hízott – legalábbis közülük azoké, akiknek eddig is jelentős megtakarításuk volt és azt még tudták is növelni.
Tovább hízott a betétállomány
A bankbetétekre 148,3 milliárd forintnyi új megtakarítás áramlott. Donald Trump választási győzelme után a forint árfolyama lejtőre került, ez sok kisbefektetőt késztetett arra, hogy átváltsa a devizabetétjét forintra, a devizabetétekből ezért a 11. hónapban 44,5 milliárd forint távozott, miközben a forintbetétek állománya csaknem 193 milliárd forinttal nőtt. A háztartások teljes betétállománya a hónap végén 13 317 milliárd forint volt, közel jár már a 2022 közepén mért 13400 milliárd fölötti rekordokhoz.
2022-ben és 2023-ban főleg a kiemelkedő kamatozású állampapírok miatt nagyjából 1600 milliárd forint távozott a lakossági bankbetétekből, most viszont, hogy a lakossági állampapírok kamata már nem olyan vonzó, ismét gyarapodnak a betétállományok. A bankok többsége ugyan szinte nulla kamatot ad a lekötött betétekre, de találni olyan ajánlatokat is, amelyek jócskán infláció feletti kamatot kínálnak átlagos ügyfelek számára is. A Cetelemnél például 6 hónapra évi 6,25 százalékos kamatot is el lehet érni (EBKM: 6,35), 12 hónapra pedig 5,75-öt. Még az is kaphat évi 4 százalékos kamatot, aki egyáltalában nem akarja lekötni a pénzét.