„A Monetáris Tanács áttekintette a gazdasági és pénzügyi folyamatokat, és a jegybanki alapkamatláb változatlansága mellett a kamatfolyosó felső szélének emeléséről döntött. Ennek értelmében a Monetáris Tanács október 14. 8:45 órától kezdődő hatállyal az O/N fedezett hitel kamatát 25 százalékra emelte, továbbá az 1 hetes fedezett hiteleszközét felfüggesztette.”
Az csak később kerül nyilvánosságra, hogy ki, hogyan szavazott ezen a történelmi eseményen, amely a kamarai elnök szerint csődbe dönthet sok-sok magyar vállalkozást. Szegény Parragh Lászlónak pedig esetleg most választania kell, hogy melyik fontosabb, Orbán Viktor vagy felesége iránti hűsége.
Az iróniát félretéve a Magyar Nemzeti Bank helyzete tényleg rendkívül nehéz, hasonlít a kör négyszögesítéséhez. Egyszerre kellene megfogni a vágtató inflációt és segíteni a gazdaságpolitikát. Ehhez képest véleményünk szerint a lehető legjobb döntés született, hiszen az alapkamat (13 százalék) változatlanul hagyása mellett határoztak egy 25 százalékos kamatfolyosó-tetőről. Tény, hogy ilyen nagyságú, majd 100 százalékos különbség alapkamat és kamatfolyosó-tető között valószínűleg rekord az MNB életében, de a rendkívüli helyzetek sokszor különleges megoldásokat kényszerítenek ki. Előnye ennek a rendszernek, hogy a jegybank szakemberei naprakész döntéseket tudnak hozni, így rapid gyorsasággal lesznek képesek alkalmazkodni a piaci folyamatokhoz. Tény az is, hogy a magyar vállalkozások nyakába most egyszerre zúdulhat az energiasokk után a hitelsokk, de azért ott vannak ütközőként a kereskedelmi bankok, amelyeknek azért nem érdeke ügyfeleik tömeges bedőlése. És végsősoron ott vannak a kormányzat lehetőségei, amelyek ugyan a horribilis választási költekezés miatt nagyon beszűkültek, de mégis kevesebb korrupcióval, a teljesen felesleges politikai költekezések (nemzeti konzultáció több milliárdért) elhagyásával, nagyobb nyitottsággal az EU felé bővíthetőek lennének.