Pedro Sánchez elmondta: el akarják érni, hogy a megállapodásban szereplő intézkedések, amelyek a határellenőrzésre és a menedékkérők elosztására vonatkoznak, már jövő nyáron hatályba lépjenek a tervezett 2026-os időponttal szemben.
Hangsúlyozta annak szükségességét, hogy Európa hatékonyan vegyen részt a földközi-tengeri országokba érkező migrációs áramlások kezelésében.
A miniszterelnök az ellenzék kérésére adott számot a kormány migrációs politikájáról a törvényhozásban, miután idén január és szeptember között több mint 42 ezren érkeztek illegálisan a dél-európai országba, 60 százalékkal többen, mint tavaly ugyanebben az időszakban. Kilenc hónap alatt több mint 30 ezren a Kanári-szigeteken értek partot csónakokkal Afrika nyugati partjai felől, ami 16 ezerrel több embert jelent mint a múlt évben.
Sánchez felszólalásában a szabályozott és rendezett migráció mellett érvelt, mint a "legjobb eszközt" az embercsempész bandák elleni küzdelemben. A kormány bevándorlási politikáját felelősnek és humanitáriusnak nevezte, a migráció jelenségét pedig sokszínűnek, amelynek 94 százalékát Spanyolországban a jogszerűen érkező bevándorlók jelentik.
Kiemelte a megfelelő integráció fontosságát, amelynek érdekében a jövő hónapban új nemzeti integrációs és kultúrák közötti együttélési tervet mutat be a kormány, mindezt azzal a céllal, hogy elkerüljék "a más országok által elkövetett hibákat".
Emellett megkönnyítik a diplomák és tudományos fokozatok elismerésének folyamatát azoknak, akik Spanyolországban szeretnének dolgozni, továbbá új munkaerő-migrációs programot indítanak a más országokból történő munkaerő-felvétel megkönnyítésére - sorolta.