A 2008-ban kezdődött gazdasági válság mind a négy visegrádi országban (Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia) a külkereskedelem átmeneti visszaesését okozta, de mára megfordult ez a tendencia. A külföldre irányuló tőkebefektetések egy főre jutó értéke 2011-ben a V4-ek közül Magyarországon volt a legmagasabb, és közvetlen külföldi tőkebefektetéseink közel 14 százaléka is a visegrádi országok felé irányult - derült ki az ICEG European Center és a Budapesti Gazdasági Főiskola a Visegrádi Négyek gazdasági folyamatait vizsgáló nemzetközi konferenciáján.
(A lengyelek és a csehek jóval elégedettebbek saját anyagi helyzetükkel és az országuk gazdaságával, mint a szlovákok vagy a magyarok, a lakosság várakozásai tekintetében viszont alig van különbség a visegrádi négyek lakosainak véleménye között - derül ki a CEORG (Central European Opinion Research Group) kutatási együttműködése keretében készült legfrissebb TÁRKI-kutatásból.)
A válság mind a négy visegrádi országban a külkereskedelem átmeneti visszaesését okozta, majd ez a tendencia 2009 folyamán - Magyarország esetében novemberben, a másik három ország esetében már az év közepe táján - megfordult. Hazánkban ez részben a válság hatására csökkenő fogyasztási és beruházási visszaesésnek, illetve az ennek következtében továbbra is a 2008-as szint alatt maradó importnak volt köszönhető, részben pedig a hazai hozzáadott érték növekedésének tudható be.
Dr. Szemlér Tamás, az ICEG EC munkatársa, a BGF oktatója szerint a tőkebefektetések terén érdekes fejlemény, hogy a térség országai a közvetlen külföldi működőtőke-befektetéseknek immár nemcsak célpontjai, de egyre fontosabb forrásai is. A külföldre irányuló tőkebefektetések egy főre jutó értéke a visegrádi országok közül Magyarországon a legmagasabb: 2011-ben 1847 euró volt."
A visegrádi országok egymás közti gazdasági kapcsolatrendszeréből egyértelműen kiemelkedik a cseh-szlovák reláció. Magyarország számára a visegrádi országok közül a legfontosabb külpiac Szlovákia - 2011-ben összexportunk 3,3 százaléka irányult északi szomszédunk felé -, míg legfontosabb behozatali forrásunk e körből Lengyelország - 2011-ben összimportunk 4,8 százaléka származott innen. A befektetések tekintetében kiemelendő, hogy a Magyarországról eszközölt közvetlen külföldi tőkebefektetések közel 14 százaléka a visegrádi országokba irányult.