Olajozottan kúszik az olajár

A hét utolsó napján már érezhető volt a nagyfokú bizonytalanság a piacon, 70 dollárról 77-re ment fel az olaj ára. A legutóbbi időkig azonban nem volt készlethiány.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ahogy az lenni szokott, most sem maradtak el a túlságosan is nagy ívű jóslatok: némelyek szerint ugyanis a 100 dollárt nagyon hamar meghaladja az olaj ára. Amikor e "vad" szám megjelent, a valóságban még csak (ismét) közelítette a 70 dollárt, de ahogyan erőteljesebbé, ténylegesen háborúsabbá váltak a libanoni bombázások, úgy emelkedett a fekete arany ára, s a múlt hét utolsó munkanapján már túl is lépte a 77 dollárt.

A Magyarországon már több hete folyamatosan dráguló üzemanyag okai azonban még nem vezethetők vissza ezekre a friss olajpiaci folyamatokra. Az alapvető indoklás először még a gyengülő forintra, majd már az olaj jegyzési árának emelkedésére utalt. Mindenesetre a világban nyugodt, egyenletes változások inkább jellemzők voltak. Már több éve egyszerre tapasztalható a folyamatos és lassú fogyasztói áremelkedés az OECD-ben, e változások az olaj árának hatására következtek be elsősorban. A Kopint-Datorg elemzése összetettebb okokat is kimutat, például az infláció fékeződését Amerikában a rendszeres kamatemelésre, a dollár erősödésére vezeti vissza, Európában pedig a bérköltségek visszafogott emelése hatott inkább az infláció fékeződésére, mint az olajár alakulása. Az inflációs prognózisokban persze lényeges helye van a fekete aranynak. De ami a lényeg, az USA-ban is roppant tisztességes, 3,3 százalékos, az euróövezetben pedig 2,3 százalékos ezévi inflációval számolnak.

Vitathatatlanul sok múlik azon, hogy milyen folyamatok jellemzik az olaj árának alakítását. A 70 dollár környéki szintet stabilizálta, pontosabban kissé lefelé vitte az, hogy bejelentették az amerikai készletek növekedését. Aztán éppen ezt a bejelentést változtatta meg egy másik, szintén a készletekre, de azok fogyására vonatkozó hír, s voltaképpen erre hangolódtak rá a benzint értékesítő cégek is, a fejlett világban szinte mindenütt a nyaralni induló autósok drágábban jutnak üzemanyaghoz. Az amerikai készletekről szóló újabb árfelhajtó bejelentések azonban nem voltak szinkronban az OPEC-es tényleges készletekkel, ez utóbbiak eléggé jelentősek ahhoz, hogy miattuk drágító hatásoknak ne kelljen érvényesülniük. Tény, hogy már általában dolgoznak a tavaly megrongálódott kutak a Mexikói-öbölben, s Irakban sem csak romboltak, hanem helyre is állítottak vezetékeket, így valóban a piac szereplőinek bizonytalankodása volt az oka annak, hogy az árak nem tükrözték vissza a kereslet-kínálat viszonyait. De visszatükrözik a feszültségeket, mégpedig jelentős drágulást előidézve. Szinte órák alatt kúszott fel a kőolaj ára Londonban is, New Yorkban is a hétvége előtt, főképp azért, mert a háború esetleges eszkalálódása az ellátást nehezítheti. Nigériában pedig olajvezetékeket robbantottak a minap, s Irántól sem idegen gondolat, hogy beszünteti a szállításait.

Magyarországon egyelőre az olajárak csak a benzin drágulásán keresztül "jelentkeztek", s nem a világpiaci folyamatokra vezethető vissza az első félévi infláció-csökkenés sem, mely ráadásul a várthoz képest szerényebbre sikeredett. Az egyensúlyjavító kiigazításokkal egyelőre nehéz előrejelzéseket készíteni, az áfának, a jövedéki adónak a változása, a gáz- és áram drágulása az idei előre jelzett inflációs rátát legkevesebb 1 százalékkal korrigáltatta felfelé például a Kopint-Datorgnál. De a közvetett hatásokkal nem lehet ma még korrekt módon kalkulálni. Ez a konjunktúrakutató tett közzé egy táblázatot a minap arról, hogy a nagyobb termékcsoportok 2007-es számított árindexe hogyan is alakul. Az élelmiszereknél 4,5-5,5 százalékot jeleznek, az élvezeti cikkeknél 8-9-et, a háztartási energiánál és fűtésnél 8,5-9,5-öt, s - a jelenlegi vizsgálódásunk szempontjából fontos termékcsoportnál - az üzemanyagnál 6,5-7,5-öt. 

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo