Olajozottan kúszik az olajár

A hét utolsó napján már érezhető volt a nagyfokú bizonytalanság a piacon, 70 dollárról 77-re ment fel az olaj ára. A legutóbbi időkig azonban nem volt készlethiány.

Ahogy az lenni szokott, most sem maradtak el a túlságosan is nagy ívű jóslatok: némelyek szerint ugyanis a 100 dollárt nagyon hamar meghaladja az olaj ára. Amikor e "vad" szám megjelent, a valóságban még csak (ismét) közelítette a 70 dollárt, de ahogyan erőteljesebbé, ténylegesen háborúsabbá váltak a libanoni bombázások, úgy emelkedett a fekete arany ára, s a múlt hét utolsó munkanapján már túl is lépte a 77 dollárt.

A Magyarországon már több hete folyamatosan dráguló üzemanyag okai azonban még nem vezethetők vissza ezekre a friss olajpiaci folyamatokra. Az alapvető indoklás először még a gyengülő forintra, majd már az olaj jegyzési árának emelkedésére utalt. Mindenesetre a világban nyugodt, egyenletes változások inkább jellemzők voltak. Már több éve egyszerre tapasztalható a folyamatos és lassú fogyasztói áremelkedés az OECD-ben, e változások az olaj árának hatására következtek be elsősorban. A Kopint-Datorg elemzése összetettebb okokat is kimutat, például az infláció fékeződését Amerikában a rendszeres kamatemelésre, a dollár erősödésére vezeti vissza, Európában pedig a bérköltségek visszafogott emelése hatott inkább az infláció fékeződésére, mint az olajár alakulása. Az inflációs prognózisokban persze lényeges helye van a fekete aranynak. De ami a lényeg, az USA-ban is roppant tisztességes, 3,3 százalékos, az euróövezetben pedig 2,3 százalékos ezévi inflációval számolnak.

Vitathatatlanul sok múlik azon, hogy milyen folyamatok jellemzik az olaj árának alakítását. A 70 dollár környéki szintet stabilizálta, pontosabban kissé lefelé vitte az, hogy bejelentették az amerikai készletek növekedését. Aztán éppen ezt a bejelentést változtatta meg egy másik, szintén a készletekre, de azok fogyására vonatkozó hír, s voltaképpen erre hangolódtak rá a benzint értékesítő cégek is, a fejlett világban szinte mindenütt a nyaralni induló autósok drágábban jutnak üzemanyaghoz. Az amerikai készletekről szóló újabb árfelhajtó bejelentések azonban nem voltak szinkronban az OPEC-es tényleges készletekkel, ez utóbbiak eléggé jelentősek ahhoz, hogy miattuk drágító hatásoknak ne kelljen érvényesülniük. Tény, hogy már általában dolgoznak a tavaly megrongálódott kutak a Mexikói-öbölben, s Irakban sem csak romboltak, hanem helyre is állítottak vezetékeket, így valóban a piac szereplőinek bizonytalankodása volt az oka annak, hogy az árak nem tükrözték vissza a kereslet-kínálat viszonyait. De visszatükrözik a feszültségeket, mégpedig jelentős drágulást előidézve. Szinte órák alatt kúszott fel a kőolaj ára Londonban is, New Yorkban is a hétvége előtt, főképp azért, mert a háború esetleges eszkalálódása az ellátást nehezítheti. Nigériában pedig olajvezetékeket robbantottak a minap, s Irántól sem idegen gondolat, hogy beszünteti a szállításait.

Magyarországon egyelőre az olajárak csak a benzin drágulásán keresztül "jelentkeztek", s nem a világpiaci folyamatokra vezethető vissza az első félévi infláció-csökkenés sem, mely ráadásul a várthoz képest szerényebbre sikeredett. Az egyensúlyjavító kiigazításokkal egyelőre nehéz előrejelzéseket készíteni, az áfának, a jövedéki adónak a változása, a gáz- és áram drágulása az idei előre jelzett inflációs rátát legkevesebb 1 százalékkal korrigáltatta felfelé például a Kopint-Datorgnál. De a közvetett hatásokkal nem lehet ma még korrekt módon kalkulálni. Ez a konjunktúrakutató tett közzé egy táblázatot a minap arról, hogy a nagyobb termékcsoportok 2007-es számított árindexe hogyan is alakul. Az élelmiszereknél 4,5-5,5 százalékot jeleznek, az élvezeti cikkeknél 8-9-et, a háztartási energiánál és fűtésnél 8,5-9,5-öt, s - a jelenlegi vizsgálódásunk szempontjából fontos termékcsoportnál - az üzemanyagnál 6,5-7,5-öt. 

Véleményvezér

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.
Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya

Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya 

Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország.
Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók

Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók 

A tudáspiacon a nulla eredmény rendszerszintű hibát jelez.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo