Nyár végi-ősz eleji telek- és használtlakás-piac

Az elmúlt nyolc hónapban túlkínálat alakult ki a jelenleg is pangó ingatlanpiac minden szegmensében. Kereslet a kisméretű lakások mellett csupán az építési telkek iránt van, s ez a tendencia az elemzők szerint a hátralévő hónapokban tovább folytatódik.

A tavalyi évhez hasonlóan az elmúlt nyolc hónapban a legkeresettebb ingatlantípus az építési telek volt. Ezen a területen jelentős „túlkereslet” érezhető – elsősorban a fővárosban és agglomerációjában -- vidéken azonban kiegyenlített a piac. A túlkereslet legfőbb mozgatója Budapesten és környezetében a szakemberek szerint az egyre szűkülő piaci kínálat, s a szinte negyedévente emelkedő négyszögölárak. Az idei év második negyedévében átlagosan 4%-os növekedés volt tapasztalható, az előrejelzések szerint az éves áremelkedés pedig eléri az átlag 13%-ot. Ennek ellenére a GKI Gazdaságkutató Rt. prognózisa szerint további jelentős kereslet-élénkülés a fővárosban az elkövetkező egy évben nem várható, a vásárolni szándékozó cégek ugyanis kivárnak. Ezt a szakemberek azzal magyarázzák, hogy a beépíthető területek a megemelkedett áraikkal a korábbinál jóval alacsonyabb hozamot ígérnek a következő, várhatóan számottevő árnövekedési hullámot előidéző időpont, az EU-csatlakozás dátumának kitolódása miatt. Mindemellett a fővárosban jelenleg még mindig az építési telket tartják a beruházók-fejlesztők a legjobb befektetésnek. Pest megyében – a fővároson kívül – és országosan a drágulás üteme az év első nyolc hónapjában átlag 8% körülire tehető, s az elkövetkező egy évben további 11%-os négyszögölár-növekedésre lehet számítani.

A főváros telekpiacán -- az ingatlanforgalmazók tapasztalata szerint -- az árak és a kereslet szempontjából évek óta változatlanul a budai oldal a favorit, ám az itteni beépítetlen területek fogyásával a kereslet ma már jócskán kitolódik. A Duna jobb oldalának belső, kiemelt (például II., XII. kerületek rózsadombi, szabadsághegyi) részei továbbra is tartják magas, 200-230 ezer forintos négyszögölértéküket, némely különleges adottságú építési terület négyszögölára pedig 300 ezer forint fölött mozog, míg a II. kerület külsőbb részein 130-175 ezer forint között szóródik. A III. kerületben, ahol jelenleg is számos építési parcella szerepel a kínálatban, 90 ezer forint körüli az átlag négyszögölár, a XI. kerületben pedig 145-270 ezer forintos négyszögölárral kell a vevőknek számolniuk. Az elmúlt években látványos fejlődésnek indult XXII. kerületben napjainkra átlag 48 ezer forint körül alakult az építési területek négyszögölára. A jelenlegi konkrét budai kínálati palettát nézve találnak az érdeklődők például a Rózsadombon dunai panorámás építési telket 75 millió, a III. kerületi Testvérhegyen 400 négyszögöles parcellát 45 millió, valamint a Sas-hegyen, 180 négyszögöles, Gellért-hegyre néző telket 54 millió forintért.
A budai oldal kínálatának szűkülésével és az árak rohamos emelkedésével a magánvásárlók (sőt néhány ingatlanfejlesztő cég) érdeklődése is egyre inkább a külső pesti kerületekbe tevődik át, ahol a parcellák nemcsak jóval olcsóbban cserélnek gazdát, de a választék is bőségesebb. Ez alól egyedül Zugló jelent kivételt, ahol csak ritkán jelenik meg a kínálati palettán egy-egy eladásra szánt telek, és a jó fekvésűeknek ugyancsak magas az ára (az átlagár 155 ezer forint/négyszögöl). A Zugló mellé felzárkózott többi pesti, külső zöldövezeti (IV., XV., XVI., XVII. és XVIII.) kerületekben – ahol az árak nagy szóródást mutatnak -- jelenleg még viszonylag olcsón, 48-95 ezer forint közötti áron hozzá lehet jutni az üres területek négyszögöléhez.

Az ország nagyvárosaiban -- ha nem is hasonló mértékben, mint Budapesten -- idén szintén emelkedtek a telekárak. Különösen igaz ez a nyugati határszéli és a keleti országrész nagyvárosaira, ahol sorra épülnek az új társasházak és lakóparkok. Sopronban például 23-150 ezer forint között mozog jelenleg a négyszögölár, míg Győrben, Szombathelyen 18-70, illetve 21-90 ezer forint közötti négyszögöláron tartják magukat a közművekkel ellátott építési területek, míg Debrecenben 17-65 ezer, Szegeden helytől, paraméterektől függően 17-65 ezer, Miskolcon pedig 12-68 ezer forint közötti árat kell letenni egy-egy parcella négyszögöléért. Az üdülőterületek közül továbbra is a Balaton áll az első helyen a keresettség és az árak tekintetében, de a fejlesztés előtt álló kisebb tavaink melletti települések is népszerűek, és növekvőben van az ún. spekulációs vásárlás is. A Balaton környezetében a 250-300 négyszögöles, vízparthoz közeli építési telkek négyszögölára -- mérettől, fekvéstől, panorámától függően -- 65-160 ezer forint között mozog. A Velencei-tónál, ahol a kereslet az elmúlt egy évben lanyhult valamelyest, mára a beépíthető 300 négyszögöles vízparti parcellák 8,5-11 millió forint között cserélnek gazdát, míg a Tisza-tó környéki településeken, ahol a beindult és tervezett turisztikai fejlesztések hatására az idén tovább emelkedtek az árak, még mindig viszonylag alacsony, 7800-16000 forintos négyszögölárral lehet kalkulálni.

Használt lakások piaca
Jelenleg a főváros és a környező települések nagy részének pangó használtlakás-piacát a túlkínálat jellemzi, és ez elmondható több, vidéki nagyvárosról is. Kivételt képeznek a befektetői szempontból jó helyen, például a belvárosok sétáló utcáiban és azok környékén fekvő lakóingatlanok, valamint a fiatal családok életkezdését segítő kisméretű, 35-50 négyzetméteres lakások, melyekből viszont az évek óta szűk kínálat továbbra is az értéküknél jóval magasabbra tartja az árakat. Ez utóbbiak többsége legtöbbször nem is kerül be a forgalmazó cégekhez, mivel a jobbak szinte azonnal, kézen-közön vevőre találnak.
Alig van viszont kereslet a két- és háromszobás panellakások iránt, valamint a felújításra szoruló, tágasabb hagyományos otthonok iránt. Ennek okát a forgalmazó szakemberek abban látják, hogy az elmúlt években a használtak ára megközelítette az újonnan épült lakásokét. A vevők pedig, akiknek van összehasonlítási alapjuk, inkább választják a korszerű, újat, mint a folyamatos karbantartást igénylő, alig valamivel alacsonyabb árú használt lakóingatlant. Ez utóbbi lakások tulajdonosai éppen a kereslet visszaesésével gyakran jócskán kénytelenek engedni a korábban magasra tartott árból.
A további előrejelzések szerint ez a tendencia tovább folytatódik, s bár a használt lakásokra idén márciustól felélénkítheti valamelyest a lakáspiac e szegmensét, a nagyméretű, korszerűtlen lakások és a panelek ára akár 15-20%-kal is tovább csökkenhet az elkövetkező hónapokban.


Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo